Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / İflas Erteleme Nedir?

İflas Erteleme Nedir?

İflas Erteleme Nedir?

İflas Erteleme Nedir?

Şirket gelirlerinin giderlerini karşılamayacak duruma gelmesi, borçların alacaklardan daha çok çıkması durumlarında batkı ortaya çıkabilir. Kimi vakit firmalar, mali yapılarını düzeltme şansı elde etmek için iflaslarını açıklamak yerine batkı erteleme seçeneğini değerlendirebilirler. Sadece batkı erteleme için de belli kapsamlar, şartlar ve kurallar öne çıkar.

İflas Ertelemeden Kimler Faydalanabilir?

İflas erteleme için kişi şirketleri ve gerçek şahıs tacirler müracaat yapamazlar. Yalnızca ana para şirketleri ve koopertaifler bu kapsama alınır.

İflas Erteleme Esasları

  • İflas erteleme öncesinde iflasa yol açan mali durum da ehemmiyet taşır. Firmanın etken mal varlığı, toplam borcu karşılamayacak bir seviyede ise bu durum direkt batkı sebebi sayılır. Söz mevzusu durumlarda “borca batık” terimi de kullanılır.
  • İflas erteleme durumunun Yargıtay açısından da bir değerlendirmesi yapılır. Yargıtay’a gore batkı erteleme, borca batık olan bir birleşke ya da ana para şirketinin bazı kanuni şartlar gerçekleştiği takdirde iflaslarını erteleyebilmeleri anlamına gelir.
  • İflasın ertelenmesi sonucu nihai bir karar değildir; sadece geçici bir karardır.
  • İflasın ertelenmesi aslolan amaç değildir; mali yapının tekrardan düzelebilmesi için yalnız bir araçtır. Bundan dolayı de batkı ertelemesinde mahkeme süreçleri büyük ehemmiyet taşır. Anonim ya da limited firmalar hakkında gerek yönetim kurulu tarafınca, gerek tasfiye memurları ya da alacaklılarla mahkemeye firmanın borca batık olduğu kanıtlama edilebilir. Sadece yapılacak olan düzenleme ve iyileştirme projeleri mahkeme tarafınca inandırıcı bulunursa batkı ertelenebilir. Bu şekilde şirket mali yapısını düzeltmek için vakit kazanmış olur.
  • İflas erteleme en fazla 1 yıl için verilir. Çeşitli uzatmalar ile de en fazla 4 yıl bu karar uzatılabilir. En sonunda mali yapı rahatlarsa şirket faaliyetlerine devam eder. Herhangi bir düzelme eğer olmazsa batkı açıklanabilir.
  • Mahkeme batkı erteleme sonucu verirken alacaklıların fazlaca daha fena durumlara düşmemesi durumuna da bakarak karar verir.
  • İflas erteleme talebi duyuru edilmiş olmalıdır.
  • İflasın ertelenmesi ile ilgili kabul eden mahkeme, şirkete ilişkin envanter ve şirket mallarının korunması noktasında da mesuliyet üstlenir.
  • İflasın ertelenmesinden ilkin meydana getirilen tüm anlaşmalar, borç ve alacaklar batkı erteleme sonucu sonrasında da geçerliliğini korur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE