Hukuk Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışır?

Hukuk Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışır?

İnsanlık ve dünya var olduğu sürece ihtiyacın bitmeyeceği ve daima gözde olacak bilim dallarından biri de hukuktur. Bundan dolayı iki kişinin olduğu her yerde ne olursa olsun hukuka gereksinim duyulacaktır. Hukuk Fakültesi mezunlarının emek harcama alanları, bir tek hukuk mezunlarının yapabileceği işler ve toplumsal bilimler alanında öteki bölümlerin de ortak yapacağı işler olmak suretiyle iki kısımdır.

Bir tek Hukuk Fakültesi Mezunlarının Yapabileceği İşler ​ ​

Avukatlık: En oldukça malum ve istenen, alka gelen ilk meslek avukatlıktır. Hukuk diplomasına haiz olan ve Avukatlık Kanunu madde 3’teki koşulları elde eden her yurttaş avukatlık mesleğini yürütmek için barolara başvurup 1 senelik yetişim periyodunu başarıyla tamamladıktan sonrasında avukatlık mesleğine başlayabilir.

Hakimlik ve Cumhuriyet Savcılığı: En prestijli alan meslek olarak görülür. İdealist birçok kişinin hayalini kurduğu mesleklerdendir. Mezun olduktan sonrasında Hak Bakanlığı’nın açmış olduğu yazılı sınavları başarıyla geçenler sonrasında mülakata doğal olarak tutulur. Bu mülakatı da başarıyla tamamlayan adaylar HSYK kısaltmadığı sürece 2 senelik bir yetişim süresinden sonrasında hakimlik ve savcılık mesleğine adım atar. Hakim yada Cumhuriyet Savcılığı genel anlamda isteğe bağlı olmakla beraber ihtiyaca bakılırsa kurayla da belirlenir. Devlet memuru değildirler ve 2802 sayılı hususi kanunlarıyla bağımsız ve teminatlı kamu görevlileridir.

Noter: Bir tek hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceği son meslektir. Mesleğe başlama şartları öteki alanlara bakılırsa daha farklıdır. Noter olunabilmesi için ilk olarak sıra denen usule Türkiye Noterler Birliği’nde kayıt yapılması gerekir.

Hukuk Mezunlarının Yapabileceği Öteki İşler 

Kaymakamlık: Hukuk mezunları için de kaymakam olabilme imkanı vardır. Günümüzde mühim sayıda hukuk mezunu kaymakam ve vali vardır. Hususi yazılı ve sözlü sınavları vardır.

Akademisyenlik: Hukuk lisans eğitimi bilimsel niteliği olan kariyer yapmak için oldukça uygundur. Araştırmacı ve okumayı seven kişiler için birçok alt hukuk dallarında emek harcama imkanı vardır. Sayısı artan hukuk fakülteleri bu alanda akademisyen ihtiyacını doğurmuştur.

İcra Müdürlüğü: Ekibinin büyük çoğunluğunu hukuk mezunları oluşturur ve hukuk mezunları tercih edilir.

Bakanlık ve Bankalarda Uzmanlık, Müfettişlik: Hukuk mezunları aldıkları eğitimden dolayı bu tür mesleklerde tercih sebebidir.

Bir hukuk mezunu almış olduğu eğitimle toplumsal bilimler alanında birçok işi meydana getirecek durumdadır. Ek olarak her meclis döneminde milletvekillerinin minimum beşte birinin hukuk mezunu olduğu da unutulmamalıdır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE