Huawei, yüksek ısıya dayanabilen dünyanın ilk uzun ömürlü grafen destekli lityum iyon pili araştırmalarında mühim bir gelişme kaydedildiğini duyurdu. Duyuru, Huawei’nin Merkezi Araştırma Enstitüsü bünyesindeki bir kurum olan Watt Laboratuarı tarafınca Japonya’da düzenlenen 57. Pil Sempozyumu’nda yapılmış oldu.

Huawei’in araştırma sonuçlarına bakılırsa, yeni grafen tabanlı ısıya dayanıklı lityum iyon pil teknolojisi yardımıyla Li-iyon piller 60 dereceli sıcaklıktaki bir ortamda bile işlevini yerine getiriyor. Bu şu andaki en üst ısı limitinden 10 aşama daha yüksek bir dereceye denk düşüyor. Grafen destekli Li-iyon pillerin ömrü, basit Li-iyon pillerin ömründen iki katı daha uzun olacak.

Watt Laboratuvarı Baş Bilim Danışmanı Dr. Yangxing Li, üç hızla gelişen teknolojinin, grafen destekli yüksek ısıya dayanaklı Li-iyon pilin gelişimine katkıda bulunduğuna dikkat çekti.

Bunlardan birincisi, elektrolitlerdeki hususi bir katkı yardımıyla su izini giderebilir ve elektrolitlerin yüksek sıcaklıklarda buharlaşmasını önleyebilir. İkinci olarak, modifiye edilmiş geniş-kristal NMC malzemeleri katot için kullanılır ve katot tozunun termal kararlılığını sağlamlaştırır. Üçüncü olarak, grafen, Li-iyon pilin daha verimli soğutulmasını sağlar.

Yüksek ısı ortamında şarj ve boşalım testleri yaptık” diyen Dr. Li “Emek verme parametreleri aynı olduğunda meydana getirilen testler, grafen destekli yüksek ısıya dayanıklı Li-iyon pilin basit Li-iyon pillerden 5 aşama daha soğuk bulunduğunu ortaya koydu.

60 aşama sıcaklıkta 2 binkez şarj edildikten sonrasında Grafen pilin kapasitesinin yüzde 70’inden fazlasını koruduğu belirlendi. 60 derecelik bir ortamda 200 gün tutulduktan sonrasında kapasitesinin yüzde 13’ünden azı kayboldu.”

Huawei’in araştırma neticeleri, yazışma baz istasyonlarının depolama sistemlerini de tekrardan şekillendirecek. Sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerdeki açık hava baz istasyonlarında grafen destekli yüksek ısıya dayanıklı Li-iyon pillerin kullanılması, baz istasyonlarının emek harcama ömrünü dört yıldan daha uzun bir süreye çıkarabilir.

Bu piller, elektrikli araçlar için yüksek sıcaklıklarda meydana getirilen her şarj başına yüksek bir kilometre performansı sağlıyor. Ek olarak mühim oranda ısı üreten dronların güvenli bir halde çalışmasını da sağlayabilirler.
Huawei Watt Laboratuvarı, 2015 senesinde Japonya’da düzenlenen 56. Pil Sempozyumu’nda, 3000mAh’lik bir pilin yüzde 48’ini yalnızca 5 dakika içinde şarj edebilen süratli şarj teknolojisini de sergiledi. Bu teknoloji oldukça dikkat çekti. Dr. Li’ye bakılırsa, geliştirilmiş süratli şarj edebilen pilleri piyasaya sunan Huawei, Aralık ayı sonunda super süratli şarj edebilen bir mobil aleti kamuoyuyla paylaşacak.

Windows Phone OS meraklısı, teknolojiyle oldukça iç içe ve en yeni haberleri sizler için yazıyor.

Feysbuk’un izinsiz bir halde veri çözümleme şirketi Cambridge Analytica’ya kullanıcı verisi sanmasınlar süregelen vakalar boykota dönüşmek suretiyle.

OnePlus’ın heyecanla beklenen yeni akıllı telefonu OnePlus 6’nın 256GB depolama alanına haiz modeline ilişik fiyat belli oldu. Görünüşe bakılırsa OnePlus, yeni telefonunu da uygun fiyatla satışa sunacak….

Sharp, yeni akıllı telefonu Aquos S3 mini modelini çentikli ekranı ve Snapdragon 630 işlemcisi ile birlikte duyurdu.

Xiaomi, tanıtımına bir tek bir kaç gün kalan Mi Mix 2S için iki yeni tanıtım videosu paylaştı.

OnePlus’ın yeni amiral gemisi telefonu OnePlus 6’ya ilişik yeni render görüntüleri paylaşıldı.

Apple tarafınca geliştirilen yeni nesil iPhone ailesinin üretim maliyetinde yüzde 10 oranında düşüş yaşanacağı Digitimes’ın analisti Luke Lin tarafınca açıklandı.

ZTE’nin Nubia markası, 6.01 inç Full HD+ ekran, yüz tanıma kilidi ve 4.000 mAh batarya benzer biçimde özelliklere haiz olan yeni akıllı telefonu Nubia V18’i resmi olarak duyurdu.

HMD Global tarafınca geçtiğimiz ayın sonunda duyurulan Nokia 7 Plus modeline ilişik duvar kağıtları gösterildi.

Bu yazımızda Sony Xperia XZ2 driver ve Xperia XZ2 Compact driver dosyalarını vereceğiz. Bu sayede cihazınız için lüzumlu olan sürücüleri bilgisayarınıza yükleyebileceksiniz.

Feysbuk CEO’su Mark Zuckerberg, Cambridge Analytica adlı veri çözümleme şirketi üstünden ortaya çıkan skandalın peşinden mühim açıklamalar yapmış oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE