Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Havuz Nasıl Temizlenir?

Havuz Nasıl Temizlenir?

Havuz Nasıl Temizlenir?

Havuz Nasıl Temizlenir?

Sitelerde yer edinen yüzme havuzları fizyolojik ve kimyasal şartlar yerin getirilmediği süre sıhhat açısından büyük riskler taşımaktadır. Yüzme havuzlarının sıhhat açısından risk taşımaması için günlük, haftalık ve aylık bakımı yapılmalıdır.

Sitelerde bulunan yüzme havuzları bakımında ve temizliğinde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mevzular şunlardır;

  • Havuzda oluşabilecek tehlikelerin başlangıcında yosun oluşumu gelmektedir. Yosunu önlemek için her hafta tertipli olarak yosun önleyici kullanmakta fayda vardır. 100 ton havuza 1 lt yosun önleyici gelecek şekilde ayarlama yapılır.
  • Havuzun sıhhatli ve temiz olduğu belgelenmiş olmalıdır. Bu belge havuzu kullanmak isteyen kişilerin görebileceği bir yere konulmalıdır. Havuz suyunun içinde ne olduğu denetim edilmelidir.
  • Havuz suyunun filtreden tertipli olarak geçirilmesi önemlidir. Saç ve deri döküntüleri benzer biçimde maddeler filtre yardımıyla havuzdan arındırılır.
  • Havuz suyunun bir tek klor, ozon ve filtre ile temizlenmesi doğru değildir. Periyodik aralıklarla havuz suyu boşaltılmalı ve arkasından yine doldurulmalıdır. Havuz suyu boşaltıldığında yüzey temizlenmelidir.
  • Havuz filtresi her gün 2 kere ters yıkama tekniği ile temizlenmelidir.  Filtreler ise haftada 2 kez açılıp temizlenmelidir.
  • Havuz suyunu mikroplardan korumak için klor ve ozon benzer biçimde maddeler kullanmalıdır. Klor ölçümü yapıldığında havuzlarda görülmesi ihtiyaç duyulan özgür klor 1-2.5 ppm arasındadır. Gün içinde yapılacak olan ölçümlerde 1-1.5 ppm arası özgür klor gözükecek şekilde ayar yapılması gereklidir. %56-60 oranında etken klor bulunduran toz klorun günlük uygulama miktarı site havuzlarında 250-500 gr/gün olmalıdır. Bu 100 ton suya gore ayarlanmıştır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir