Hamsi ne süre yenilir?

Hamsi balığının tadı en güzel hangi ayda ve mevsimde olur?

1988 senesinde 310.000 ton ile toplam balık avcılığımızın ortalama üçte ikisini meydana getirmektedir (40.000 ton tatlı su üretim ve avcılığı dahil, 1988 senesinde toplam 480.000 ton).

Gözlerinin gerisine kayan ağzı ve yivrilmiş burnu ile yakın akrabası Sardalya’dan kolaylıkla ayrılır.

Gümüş balığı (Aterina) da hamsinin akrabasıdır. Boyu averaj 12 santimetre olup azami 18-20 santimetre’ye kadar büyürler ve oldukca büyük sürüler halinde gezerler.

Karadeniz hamsisi Azak ve Karadeniz olmak suretiyle ikiye ayrılır. Azak hamsisinin burnu daha küttür.

Azak Denizi’nde üreyip kışlamak suretiyle güneye, bizim Orta ve Doğu Karadeniz bölgesine inerler; Nisan sonunda da kuzeye göç ederler. Karadeniz hamsisi ise Kuzeybatı Karadeniz’de ürer, kışlamak suretiyle Kasım’dan Şubat’a kadar Trakya kıyılarına ve Marmara’ya göç eder. Nisan ayında da yumurtlamak suretiyle Karadeniz’e çıkar. Ek olarak Marmara Hamsisi denilen, yalnız Marmara’da çıkan, daha minik ve göç

etmiyen bir hamsi türü de vardır. Aynı tür Şimal Ege’de de bulunur. Bu hamsinin sırt rengi daha açıktır.
Hamsi bilhassa Karadeniz yöremizin temel gıdası, temel protein deposudur. Fiyatının ucuz olması

sebebiyle oldukca geniş kitleler tarafınca tüketilir.Hamsinin derhal her türlü yemeği yapılır. Izgara, tencere, fırın, kağıt kebabı,buğulama, pilaki, yahni şeklinde. Siyah etli balık olmasına karşın buğulamaya son aşama

uygundur.Yazları yağsız olduğundan ızgara yerine tencere yada buğulaması tercih edilmelidir.

Çeşitli yiyecek tariflerini “Hamsi Yiyecekleri” bölümünde bulabilirsiniz. Kış aylarında yakalanan hamsi tuzlanıp saklanır. Buna ançovi tabir edilir. Ek olarak balık yağı ve balık unu üretiminde de kullanılmaktadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE