Ana Sayfa / Güvenlik / Hackerların gözü kripto para birimi Monero’da
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

Hackerların gözü kripto para birimi Monero’da

Kripto para birimleri bu günlerde oldukça popüler. Global antivirüs yazılım kurulu ESET’in güvenlik uzmanlarına gore, bilhassa bir tanesi fena amaçlı yazılım üreticilerinin hususi ilgi alanında: Monero. İşte sebebi…

Kripto para birimleri artık fena niyetli olsun ya da olmasın, değiş tokuş işlemlerinde daha belirgin şekilde öne çıkıyorlar. Bilhassa Bitcoin, hâla oldukca daha yaygın bir kripto para birimi olarak kabul görmekle beraber kullanıcılar, öteki para birimlerini de tercih etmeyi deniyorlar. Kısaca Bitcoin’in ensesinde hissettiği bazı rakipleri var denilebilir.

Monero üretmek daha kolay

Öne çıkan rakiplerden kabul edilen Monero, Bitcoin üretimi için gereksinim duyulan aşırı işlem gücü ve enerji karşısında fazlaca ergonomik kalıyor. Monero hala nispeten yeni bir oyuncu sayılabilir, şu demek oluyor ki madencilikte bazı zorlukları var. Sadece gene de Coin Market Watch’a gore ilk 10 altpara birimi sıralamasında bulunuyor.

Hackerların yeni gözdesi

Monero’ya bilhassa fena amaçlı yazılım perspektifinden bakıldığında bazı etkisi altına alan özellikleri var. Bu, halka imzalara dayalı, takip edilebilmeyi önleyen ve gizlilik odaklı hususi bir teknolojiye haiz olmasından ileri geliyor. Kirli işlerle uğraşanlar için oldukça mühim olan para transferini gerçekleştiren kişinin esas kimliğini idrak etmek, oldukca daha zor bir hale geliyor.

Zararı dokunan yazılım vasıtasıyla madencilik

Bununla beraber Monero, CryptoNight tabanlı kanıtlanmış bir yöntem kullanarak kullananların evde, işyerinde ya da veri merkezinde kullandıkları donanımlara zararı olan yazılım vasıtasıyla yerleşerek madencilik faaliyeti yürütmeyi imkanlı kılıyor.

Bu bağlamda Monero ile işlem yapmak, makul derecede cazip bir değiş tokuş yöntemi olarak fena amaçlı yazılım dünyasında öne çıkıyor. Pazarın geri kalanının bunu kabul edip etmeyeceğini ve bazı Monero sahiplerinin bir tek bir başkasından devraldıkları dalgalanmayı sürdürerek kripto para birimi vasıtasıyla milyoner olup olamayacaklarını vakit içinde göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!