Online alışverişin her geçen gün arttığı açık bir halde görülüyor ve bu artış bitecek şeklinde değil. 2017 senesinde meydana getirilen bir araştırma, ABD’deki web kullanıcılarının %40’ının ayda birkaç kez online olarak ürün satın aldığını, %20’sinin ise haftalık olarak ürün yada hizmet satın aldıklarını söylüyor.

Aynı anket daha da şaşırtıcı olarak, dünya genelinde perakende e-ticaret satışlarının, 2018 için 2.842 milyar dolar seviyesinde yer almış olduğu ve 2021 yılına kadar 4.878 milyar dolara ulaşacağına inanıyor.

Banka yada kredi kartı numaranızı bir web sitesinin ödeme alanlarına girdiğinizde yada bir barkod taramak için telefonunuzu kullandığınızda tehlikeli bir durumla karşılaşabilirsiniz. Kendinizi ve paranızı koruma noktasında, güvenli online alışverişi teşvik etmek için takip edebileceğiniz beş ipucu var.

Bir internet sayfasını ziyaret ettiğinizde, “http: //” adresinin yanında minik bir asma kilit simgesi görünür. Asma kilit kapalıysa ve “Güvenli” sözcüğü, yanında yeşil yazıyla görünürse, o süre bu site, veri gönderip veri almayı korumak için “Secure Socket Layer”(SSL) veri şifrelemesi kullanıyor anlama gelir. SSL, ödeme bilgilerinizi doğru bir halde korumak için lüzumlu bir güvenlik seviyesidir.

Banka kartı bilgilerinize erişim sağlamak, mevduat hesaplarınız ve birikim hesaplarınız üstünde geçici olarak bile olsa denetim sahibi olmak anlamına gelir. Kredi kartları, müşterilerin güvenliğine yönelik olduğu için kullanım açısından oldukça daha güvenlidir. Kredi kartlarının şüpheli işlemler için birçok otomatik güvenlik önlemi vardır ve hileli ücretlere itiraz ederken, onları kullanım dışı bırakmak, bir banka kartından oldukça daha süratli ve kolaydır.

Aynı ödeme bilgilerini kullanan çeşitli internet sayfaları için abonelikleriniz yada hesaplarınız var ise, mümkün olduğunca değişik şifreler kullanın. Bilgisayar korsanları bir hesaba erişim kazanırsa, aynı şifreye haiz tüm hesaplarınızı ele geçirecek anlama gelir. Değişik oldukları için şifrelerinizi hatırlayamıyorsanız, bu tarz şeyleri bir yere yazın ve bir ev kasası yada kuvvetli bir kutu şeklinde güvenli bir yere koyun.

Kullandığınız ağın güvenli olmadığı ve bu ağa bilgilerinizi gönderirken dikkatli olmanız gerektiği ile ilgili kaç kez bildirim aldınız? Kamuya açık kablosuz erişim alanları, koruma noktasında neredeyse hiçbir şey sunmuyor. Çözüm, çevrimiçi iken Sanal Hususi Ağ (VPN) kullanmaktır. VPN, bilgisayarınızı sık sık şifrelenmiş korumalı bir tünel vasıtasıyla çoğu zaman yabancı bir ülkede bulunan uzak bir sunucuya bağlar. Çevrimiçi olarak ne yaptığınızı görmeye çalışan hepimiz, içinde ne olup bittiğini değil, yalnız ‘tüneli’ görecektir. VPN, bilgisayarınızı VPN’nin bulunmuş olduğu bölgedeki yeni bir IP adresine atar. İnternetten aldığınız bilgiler, bilgisayarınızda şifrelenmeden ilkin VPN tünelinden de geçecektir.

Yasal olup olmadığını görmek için herhangi bir uygulamayı yada çevrimiçi mağazayı araştırma mevzusunda birkaç tuşa basmak fark yaratacaktır. Tüm online topluluklar, yalnızca tüketicilerin dolandırıcılardan ve kabahat çalışmalarından kaçınmasına destek olmaları için bekçi rolünü oynamak amacıyla mevcuttur. Ziyaret ettiğiniz sitelere, herhangi bir kişisel yada finansal informasyon girmeden ilkin bu sitelerin ürünleri satın almak istediğiniz şirketleri hakkaten temsil ettiğinden güvenilir olun.

MaxiCep Kurucusu | Bilgisayar mühendisi | Teknoloji ve otomobil meraklısı. Şu sıralar websitesi üstünde yazılım ve tasarım işleri ile şirket üstünde genel koordinasyonla uğraşıyor.

Türk mühendisleri tarafınca geliştirilen yerli anlık mesajlaşma uygulaması PTT Messenger’ın son kontrol aşamalarında olduğu açıklandı.

Lenovo, akıllı telefonların çerçeve tanımını tekrardan meydana getirecek akıllı telefonu Lenovo Z5 için yeni bir tanıtım görseli yayınladı.

OnePlus 6, tanıtılmış olduğu gün içinde Hollanda’da resmi olarak satışa sunulacak. Hollandalı perakendeci Belsimpel, OnePlus 6 satışları için resmi duyurusunu yapmış oldu.

Honor, yeni amiral gemisi Honor 10’u Avrupa pazarında için Londra’da düzenlenen etkinlikte duyurdu. Honor 10 Oldukca Yakında Türkiye’de satışa sunulacak.

Google’ın Mart ayındaki duyuruda gelecek haftalarda Galaxy S9 ve S9+ için kullanılabilir olacak söylediği ARcore desteği,artık kullanılabilir durumda.

Huawei’nin Android Wear destekli akıllı saati Huawei Watch 2’nin yeni modeli bundan önceki yıl piyasaya sunulan modele oldukça benzeyen bir tasarıma haiz olacak.

ABD Birleşik Devletleri’ndeki bir telefon servisinde ekranı kırıldığı sebebiyle gelen iPhone 6s modeli, biranda alev alev yandı.

OnePlus firmasının büyük bir merakla beklenilen amiral gemisi modeli OnePlus 6, bugün London’da gerçekleştirilecek olan etkinlik kapsamında tanıtılacak.

Apple’ın kısa zamanda final sürümünü yayınlamasını beklediğimiz iOS 11.4 sürümünün 5. betası kullanıma sunuldu.

Birbirinden değişik konseptlerde hazırlanmış olan çift kameralı akıllı telefonlar son aşama net ve gerçekçi fotoğraf çekmeyi kullanıcılarına vadediyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE