Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Gübre Nasıl Yapılır?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Gübre Nasıl Yapılır?

Gübre Nasıl Yapılır?

Gübre Nasıl Yapılır?

Bitkiler, büyümek ve yaşamak için en fazlaca azot, fosfat ve potasyum benzer biçimde maddelere gerekseme duyar. Bu maddeleri içerne gübreler, bitkinin büyümesi için lüzumlu besin desteğiyle birlikte element ihtiyacını karşılar. Hayvan artıkları, saman ve öteki nebat artıkları binlerce senedir organik gübre olarak kullanılmaktadır. Toprağın asitliğini azaltmak ve kalsiyum temin etmek için eski zamanlarda kireçli maddeler kullanılırdı. Kullanılan ilk kimyasal gübreler, sodyum nitrat ve kemiklerdir.

Gübre Nasıl Yapılır?

Hammaddeler ilkin fabrikaya gelir ve tanklarda depolanır. Üretilecek gübrenin bünyesine gübrenin tüm atıkları dahil edilmektedir. Depolardan gelen hammaddeler sonrasında işlenmeye geçer. Hammaddelerin içindeki kimyasal maddeler karıştırılır. Karışımlar kurutma ünitesinde kurutulur. Gübreler TSE standartlarına bakılırsa hazırlanmış olur. Laboratuvarlarda hammaddelerin uygunluğu için maddelerin tahlilleri yapılır.

Organik gübrelerin deposu nebat ve hayvanlardır. En mühim gübre çeşidi guano denilen kurutulmuş kuş gübresidir. İçinde %12 azot ve %12 fosfor pentaoksit vardır. Tüm organik gübreler azot ve fosfor barındırır. Fakat bileşik gübrelerden daha pahalı oldukları için, ziraatte azca kullanılırlar.

Organik gübreler yavaş yavaş etki ederler, sudaki çözünürlükleri daha azdır, çim tohumlarına ve filizlerin köklerine zararları yoktur. Bunlardan dolayı- nebat üreticileri tarafınca tercih edilirler. Organik gübrelerin topraktaki organik madde artışı ile toprağın su tutma, pH benzer biçimde fizyolojik özelliklerde düzenlemeler yaparlar. Organik gübrelerden en mühimleri; ahır gübresi, kompostlar ve yeşil gübredir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir