Ana Sayfa / BILGI / Bakım & Tamirat / Garaj Nasıl Düzenlenir?
bakim tamirat superonline eu

Garaj Nasıl Düzenlenir?

Garaj Nasıl Düzenlenir?

Garaj Nasıl Düzenlenir?

Boş vakitlerinizde neler yaparsınız? Spor, yürüyüş, bir ihtimal piknik… Peki ya garajınız ne durumda? Oyuncaklar, aletler, bisiklitler, piknik ekipmanları, kamp ekipmanları ve aracınız benzer biçimde bir fazlaca ihtiyacınız olan şeyleri barındıran büyük deponuzdur. Bunların hepsi bir etrafa dağılmışsa, ilerleyen dönemlerde ihtiyacınız olduğunda iyi mi yine bulacaksınız? Bulduğunuzda tozsuz, temiz ve çalışır durumda olacak mı? İşte bu tarz şeyleri düzenlemenin zamanı geldi. Birkaç adımda bu tarz şeyleri iyi mi düzenleyeceğinize bir göz atalım, ne dersiniz?

  • Değerlendirme, Çözümleme ve Öncelik Sırası : En büyük problemlerden birisi, düzenlediğiniz garajın içersindeki yer planını yapmamaktır. Bunun sonucunda gelen neyi nereyi koysam düşüncesi zamanınızı alır. Aracınızı park edecek büyük bir alan mı yoksa emek harcama alanı mı? Vasıta-gereçler sezonluk olarak kaldırılıyor mu? Bunun benzer biçimde sorularla emek vererek kendinize bir plan çıkarın ve süre kazanın. Aksi takdirde başınız ağrıyabilir.
  • Garajı Paklayın : Her gün kullandığınız bir alan olmadığı için ve araç-gereçlerin ömrünü uzatmak açısından temizlik en başlangıcında gelen bir önceliktir. Temizlik yaparken de garajınızda nelerin olup olmadığını görebilir, ona bakılırsa yerleşim planına katkıda bulunabilirsiniz. Olabildiğince içerdeki eşyaları dışarı çıkarın ve temizliği o şekilde yapın. Temizlik yaparken araç-gereçlerinizden olmayın.
  • Dışarı Çıkardığınız Benzer Ürünleri Gruplandırın : Spor malzemelerini bir grup, aletleri bir grup, kamp ekipmanlarını bir grup şeklinde düzenleyebilirsiniz.  Tertipli bir halde istediğiniz süre bulmanın en mühim hususudur.
  • Temizliğe Başlayın : Gereksiz eşyaları  garajınızdan uzaklaştırmak da bir temizliktir. İşinize yaramayan malzemelerin minimum yarısını oradan uzaklaştırmaya bakın. Bu mevzuda birazcık sert bir tavır almanız gerekiyor, bundan dolayı merhametiniz malzemeleri atmayı fazlaca istemeyecektir. Son bir yılda asla kullanıp kullanmadığınızı sorgulamak o malzemeden kurtulmanız gerekip gerekmediğine destek olacaktır. Ek olarak birisine verebileceğiniz, bağışlayabileceğiniz yada çöpe atılcaklar şeklinde sınıflandırmanız da çevreye olan katkısını arttıracaktır.
  • Garajın Planını Çıkarın :  Boş olan garajınıza, temizlerken görme fırsatına haiz olduğunuz malzemelerinizi yerleştirme zamanı geldi. Malzemelerinizin ihtiyacına uygun dolaplar, çekmeceler dizayn edebilirsiniz. Bisikletlerinizi tavana/duvara asma yöntemiyle yer kazanabilirsiniz. Ek olarak belirli ölçülerde olan malzemeleriniz için raflar temin edebilir, düzeni tekrardan tertemiz bir halde inşa edebilirsiniz. Bu tarz şeyleri yapmanız için iyi bir temizlik yapmış olmanız gerekir ve garajın içini boşken görmelisiniz. Eğer garajınızda gene yer olamayacağını düşünüyorsanız, yeterince temizlik yapmamışsınız anlamına gelir.
  • Depo Malzemelerinizin Hangi Malzemelerden ve Nasıl Yapılacağını Belirleyin :  Garajınızda temin edeceğiniz bölgeler uzun süre saklayacağınız için oldukça önemlidir. Dolayısıyla muhafaza edeceğiniz yerlerin nemli olmaması, koyulan malzemeleri taşıyacak güçte olması, pas, kir benzer biçimde sorunlarla savaşım edebilen bir konsept hazırlamanız önerilir.
  • Tüm Malzemeleri Uygun Yere Yerleştirin ve Etiketleyin : Planlamış olduğunuz ve yerleştirdiğiniz rafları doldurmanın zamanı geldi. Garajınızda kullanacağınız malzemeleri sezonluk olarak ve öncelik sırasına bakılırsa yerleştirin. Yerleştirdiğiniz malzemeler kesinlikle kullanım amacına bakılırsa gruplandırılmış olsun. Son olarak da etiketlerle neyin nerde bulunduğunu belirtmeyi ihmal etmeyin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!