Ana Sayfa / Otomobil / Ford Otosan, mühendislik ihracatıyla yine lider
otomobil superonline eu

Ford Otosan, mühendislik ihracatıyla yine lider

Türkiye otomotiv sektörünün öncü şirketi Ford Otosan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafınca bu yıl ikincisi kez düzenlenen “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında, 2016 senesinde gerçekleştirdiği 106 milyon Dolarlık mühendislik ihracatıyla Türkiye’nin lider kuruluşu seçildi.

Ford Otosan, son 5 yılda Türkiye’den dünyaya 387 milyon doların üstünde mühendislik ihracatı gerçekleştirmiş oldu. Ford Otosan’ın bugün haiz olduğu yüksek mühendislik seviyesi, Ford Otosan’ı ihracat liderliği ve Türkiye’nin en büyük 2. endüstri şirketi konumuna taşıdı.

Yenigün: “Ticari araçlardaki mühendislik deneyimimiz üst boyutlara ulaştı”

Türkiye’nin ihracat şampiyonu olarak, mühendislik ihracatının da lideri olmaktan gurur duyduklarını belirten Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yapmış olduğu değerlendirmede şunları söylemiş oldu:

“Ford Otosan olarak, bugün bir tek araçlarımızı değil, mühendislik ve teknolojimizi de ihraç ediyoruz. Tasarımdan itibaren proje süreçlerinin içinde olmak, dış kaynak bağımlılığını tamamen ortadan kaldırarak bizleri ortaya çıkardığımız ürünün tam anlamıyla sahibi olma noktasına getirdi. Ticari araçlarda haiz olduğumuz mühendislik data birikimi oldukça mühim boyutlara ulaştı. 1.500 Ar-Ge çalışanımızla , bir tek Türkiye’de değil, tüm potansiyel ihracat pazarlarında rekabet edecek ürünler sunabilmek için ileri teknolojiler üstünde çalışıyoruz. Dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin’de, Ecotorq motorlarının üretimi için JMC şirketi ile motor dahil olmak suretiyle topyekün kamyon üretimi için teknoloji lisans anlaşması imzaladık. Yüzde 100 Türk mühendislerinin emeğiyle geliştirilen Ecotorq motorlu kamyonlar geçtiğimiz ay Çin pazarı için Çin’de üretilmeye başlandı ve Çin’de ‘Senenin Kamyonu’ ödülünü kazanmıştır. Türkiye otomotiv sektörünün en büyük Ar-Ge yapılanmasına haiz Ford Otosan olarak, yüksek Ar-Ge kabiliyetimiz yardımıyla mühendislik ve teknoloji ihracatıyla ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE