Nerede ise çoğumuz evrenin sonunu merak ederiz. Hatta bu evrenin ilk evren mi bulunduğunu, başka evrenler olup olmadığını, evrenin iyi mi başladığını ve evrenin ansızın yok olup olamayacağını merak ederiz. Bu yazıyı okuduktan sonrasında merakınız maalesef giderilmiş olmayacak. Aksine daha çok merak edeceksiniz.

İnsanın ölümü kendi kıyametidir derler. Dünya’nın ölümü ise insanlığın. Peki ya evren iyi mi yok olacak? Aşağıda 3 değişik teoriyle evrenin sonuyla ilgili ihtimallere bakacağız.

  • Büyük Donma

Birçok araştırmacının tam olarak reddetmediği ihtimallerden biri büyük donma. Bu yaklaşıma bakılırsa, evrende ısı tamamen kaybolabilir. Bu durum uzayın yapısını değiştirebilir ve zaman içinde her şey sıfıra indirgenebilir.

  • Büyük Çöküş

Üstünde en fazlaca durulan ihtimallerden biri büyük çöküş olarak gösteriliyor. Bu yaklaşıma bakılırsa evren devamlı genişliyor ve bu genişleme bigün son noktaya ulaşacak. Son noktaya gelecek büyümeden sonrasında ise evren içine çökecek ve yok olacak. Özetlemek gerekirse bir balon şeklinde düşünebilirsiniz.

Bu ihtimali daha mühim kılan ise elde edilmiş veriler. Albert Einstein bu teoriyi ortaya attığında ilk etapta inanmakta zorlansa da 1929 senesinde Edwin Hubble evrenin genişlediğine dair delillere ulaşmayı başardı.

  • Büyük Parçalanma

Bu kuram ise karanlık enerjinin ilerleyen dönemlerde yapabilecekleriyle ilgili. Karanlık enerji evren genişlese bile durağan(durgun) yoğunluktadır. Doğrusu devamlı hacim olarak genişleyen evrende eşit oranda karanlık enerji yoğunluğu için karanlık enerji üretilir. Sadece vaka burada başlıyor. Peki ya karanlık enerji, evrenin genişlemesinden daha süratli ortaya çıkmaya başlarsa?  Robert Caldwell, “hayalet karanlık enerji” teorisini ortaya atarak bunun bigün olabileceğini iddia ediyor.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE