NASA’nın son yıllarda ortaya koyduğu en mühim keşiflerden biri Jüpiter’in Ay boyutlarındaki uydusu Europa’da bulunan okyanus. Galileo uzay aracının 20 senelik araştırmaları sonucu elde edilmiş sonuçlara bakılırsa Europa’nın 160 km kalınlığındaki buz tabakanın altında ılık suyla kaplı okyanus var.
Europa’da bulunan ve görsellerde de rahatça görülebilen damarlar yardımıyla ılık suyun buzlu katman içinde yayılmış olduğu tahmin ediliyor. Bu özellliğiyle şüphesiz Dünya’ya benzeyen Europa’da yaşam olup olmadığı ise bilinmiyor. Sadece birçok bilim insanı Europa’nın buzul yüzeyinin altında canlılığın çoktan oluştuğu görüşünde.
Europa’da yaşam araştırılacak
Uydu üstünde araştırmalarını sıklaştırmayı amaçlayan NASA ve ESA, uyduya uzay aracı göndermeyi planlıyor. Bu aşamada, NASA, Europa Clipper isminde bir vasıta geliştiriyor. Bu vasıta Europa’nın 25 km derinliğine gidebilecek ve ılık suyun akmış olduğu damarlardaki suyu inceleyebilecek.
Bir öteki proje ise ESA tarafınca yürütülüyor. Jupiter Icy Moons Explorer isminde uzay aracını Europa’ya göndermek isteyen ajans, yüksek çözünürlüğünde olan kameralarla da yüzeyi yakından görüntüleyebilecek. Kısacası ilerleyen yıllarda Mars ile beraber Europa da fazlaca konuşulacak.
Kim bilir, kim bilir Europa’nın altında yaşayan garip balık türleri vardır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE