Ana Sayfa / Etiket Arşivi: fidye yazılımı

Etiket Arşivi: fidye yazılımı

SynAck fidye yazılımı: Doppelgängster

guvenlik superonline eu

Kötü amaçlı yazılımlar, virüs korumaları tarafından fark edilmemek için yeni işlevler ve teknikler ekleyerek yaptıkları hilelerle evrim geçirir. Bazen bu evrim oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir. Örneğin; Eylül 2017’den beri (o zamanlar ortalama bir yazılımdı, bu kadar usta değildi) bilinen SynAck fidye yazılımı yakın zamanlarda yenilenerek tehdidin algılanmasına yönelik daha önce görülmemiş bir etki sunan gelişmiş bir tehlike haline gelmiştir ve Process Doppelgänging adında yeni bir teknik kullanmaktadır.

Devamını Oku »

Yeni şifre çözücü, Cryakl/Fantomas kurbanlarını kurtardı

guvenlik superonline eu

Fidye yazılımı kurbanlarına yardım eden No More Ransom projesinden iyi haberler var: Kaspersky Lab ile işbirliği yapan Belçika polisi, Fantomas olarak da bilinen Cryakl adlı fidye yazılımının yeni sürümleriyle şifrelenmiş dosyaları kurtarmak için gereken anahtarları elde etmeyi başardı. Güncellenmiş şifre çözücü aracı, projenin web sitesinde mevcut.

Devamını Oku »

Fidye yazılımlarından Web madencilerine

guvenlik superonline eu

Artık yalnızca teknoloji meraklılarının uzmanlık alanı olmaktan çıkan kripto para birimleri, sıradan insanların hayatını bu insanların düşündüklerinden çok daha fazla etkilemeye başladı. Kripto para kullanmasanız bile bu para birimiyle ilgili sorunlar sizi de etkiliyor.

Devamını Oku »

NRansom: Çıplak fotoğraflarınızı isteyen fidye yazılımı

guvenlik superonline eu

Fidye yazılımları bir süredir İnternetin belası hâline gelmiş durumda. Bu yazılımlar yirmi birinci yüzyılın en büyük siber tehditleri ve son zamanlarda işler iyice … tuhaf bir duruma büründü. MalwareHunterTeam araştırmacıları, nRansom adında yeni birfidye yazılımı türü keşfetti . Bu yazılım, tıpkı diğerleri gibi kurbanların bilgisayarlarını kilitliyor fakat kilidi açmak için para değil, çıplak fotoğraflar talep ediyor.

Devamını Oku »

Bir bölgenin tamamını ele geçiren fidye yazılımı vakası

guvenlik superonline eu

Fidye yazılımları, son birkaç yıldır tüm dünyada ağlar üzerinde yayılan bir salgındır. Bu yazılım işletmeler, hastaneler ve belediyeler gibi kurumları etkiler. Yani kurbanların çalınan dosyalarını geri almak için sahtekarlara yüksek miktarlarda fidye ödemeyi kabul edebileceği her türlü kurum olası bir hedeftir. Kaspersky Lab olarak bu yazılımın bireylere odaklanan bir tehditten işletme ve büyük kurumları hedef alan bir tehdide dönüştüğünü gördük. Hatta fidye yazılımlarıyla ilgili yakın zamanda yayımlanan bir raporda yalnızca 2017’de fidye yazılımlarından işletmelerin %26’sının etkilendiği ortaya çıktı.

Devamını Oku »

NAS’i kötü amaçlı yazılımlardan koruma

guvenlik superonline eu

Kullanıcılar iki kategoriye ayrılır: hala yedekleme yapmayanlar ve bunu zaten yapanlar. Sabit diskiniz yandığında veya kötü bir fidye yazılımı aniden önemli dosyalarınızı yok ettiğinde geç de olsa anlarsınız. Yine de yedeklemelerin düzenlenmesi savaşın yarısı. Diğer yarısı ise verilerinizi çoktan böyle sistemlerin peşinden koşmaya başlayan kötü amaçlı yazılımlardan korumak.

Devamını Oku »

LokiBot: Çalana kadar zorluyor

guvenlik superonline eu

Antik mitolojiden Hidra’yı hatırlar mısınız? Hani şu kesilen her bir başın yerine iki tane baş çıkan çok başlı canavar? Benzer bir tehlikeli canavar Android kötü amaçlı yazılım hayvanat bahçesinde de ortaya çıktı.

Devamını Oku »

ExPetr ciddi işletmeleri hedef alıyor

guvenlik superonline eu

Şu an yeni bir kripto zararlı yazılımın hastalık gibi yayılmasına şahit oluyoruz. Uzmanlarımız bu yazılıma ExPetr adını verdi. Birçok yerde Petya, PerWrap ve diğer başka isimlerle anılıyor. Bu fidye yazılımının temel farklılığı, suçlular bu sefer kurbanlarını önemle seçtiler. Kurbanların çoğu bireysel kullanıcılar değil, büyük iş yerleri.

Devamını Oku »

WannaCry: Hakkında bilmeniz gereken her şey

Beklenmedik şekilde ortaya çıkan fidye yazılımı WannaCry tüm dünyadan bireysel kullanıcıları ve iş yerlerini ele geçirdi. WannaCry hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri sizlerle geçtiğimiz gün paylaştık. Bu yazımızda ise daha çok kurumsal tarafa yöneleceğiz. WannaCry’ın ne olduğunu bilmek, nasıl yayıldığını bilmek, ne gibi tehditler arz ettiğini bilmek ve nasıl durduracağını bilmek hayati ve önemlidir.

Devamını Oku »

Spam’cılar WannaCry paniğini istismar etti

2017’nin ikinci çeyreğinde, istenmeyen e-postalar gönderen siber suçlular Mayıs ayında vuran WannaCry salgını sırasında insanların korkuları üzerinden kazanç elde etmeye çalıştı. Söz konusu fidye yazılımından etkilenen ve verilerini kurtarmak isteyen birçok insan olduğunu bilen dolandırıcılar, kullanıcılara salgınla mücadele etmelerini sağlayacak çeşitli hizmetler sunan oltalama e-postaları gönderdiler. Bu Kaspersky Lab’ın “2017 İkinci Çeyreğinde Spam ve Oltalama” raporunun ana bulgularından biri.

Devamını Oku »

Veri ihlali sayısı geçen yıla göre yüzde 39 arttı

Çoğu veri ihlali kolayca önlenebilecekken neden daha fazla işletme güvenliklerini geliştirmeye odaklanmıyor? Küresel risk sigortacısı Beazley’in son raporu veri ihlali sayısının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %39 arttığını gösteriyor. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, WannaCry ve Petya gibi fidye yazılımı dalgalarıyla direnci yıkılan şirketleri uyarıyor.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE
Copied!