Ana Sayfa / BILGI / Pazarlama / En Çok Sorulan Mülakat Soruları

En Çok Sorulan Mülakat Soruları

pazarlama superonline eu

En Çok Sorulan Mülakat Soruları

En Çok Sorulan Mülakat Soruları

İşe alımlarda elbet kurumdan kuruma değişen mülakat soruları vardır. Sadece mülakatlarda sorulan genel profili çizen sual türleri de vardır. Bu soruların neler olduğuna hep beraber bakalım.

İlk olarak en yaygın sorulan sual ‘niçin bu kurumda çalışmak istiyorsunuz?’ ya da ‘bizim kurumumuzu tercih etme nedeniniz nedir?’ sorusudur.  Bu suali yanıtlamak için mülakata gitmeden ilkin hatta müracaat yaparken başvurduğunuz kurum hakkında iyice araştırma yapmanız tavsiye olunur. Başvurduğunuz kurumu tanımak hem bu tür mülakat sorularını kolaylıkla yanıtlayabilmenizi hem de güvenle müracaat yapmanızı elde edecektir. Bu türden sorulara vereceğiniz sağlam yanıtlar işverenlerin gözünde size artı kıymet katacaktır. Kararsız yanıtlarınız bu işi tam olarak araştırmadan öylesine müracaat yaptığız yönünde bir intibaa bırakacaktır.

İkincisi kendinizle ilgili olarak ‘kuvvetli yönlerinizi ve zayıf yönlerinizi emareniz’ türünden sorular yaygın olarak sorulmaktadır. Bu biçim sorular kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı ölçmek için tasarlanmış sorulardır. Bireyler kendilerini tanıdıkları seviyede işlerinde kesin davranma eğilimindedir. Kendisini tam olarak tanımayan ne istediğini bilmesi imkansız. Dolayısıyla gerçek manada kendinizi tanımak önemlidir. Dahası bu şekilde bir soruya kesin yanıtlar vermenizde işverenlerin gözünde iyi bir izlenim bırakmanız açısından önemlidir.

‘Niçin sizi tercih edelim?’, ‘Niçin ötekiler değil de siz?’ halde sorulan sorular da kendi niteliklerinizi hakikaten iyi bilip bilmediğinizi ölçen ve bu işe ne kadar uygun olduğunuzu kendi kendinize tartmanızı gerektiren sorulardır.  Bu suali muntazam bir halde yanıtlamak için kendinizi tam anlamıyla tanımanız ve yeteneklerinizin, data ve becerilerinizin bilincinde olmanız gerekmektedir. Suali yanıtlarken abartılı söylemlerden kaçınarak hem mütevazı hem de göz dolduran yanıtlar vermeye çalışınız.

‘İleride kendinizi hangi konumda görüyorsunuz?’ sorusu ise hedeflerinizi ya da bu iş yerinde ne kadar verimli olabileceğinizi ölçmek amacıyla sorulmuş sorulardan biridir. Dolayısıyla hedefleri olan biri olmak tercih sebebidir. Kısa ya da uzun vadeli planlarınızdan, gelecekteki konumunuzdan gerçekçi hedefler belirleyerek bahsetmekte yarar var. Dahası hedefinize erişme yolunda neleri yerine getireceğinizi de belirtebilirsiniz.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!