Ana Sayfa / Güvenlik / Emniyet Kemerinin Bulunuşu Hikayesi
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

Emniyet Kemerinin Bulunuşu Hikayesi

1903 senesinde gustave Liebau buluş etmiştir.
1930’larda birçok amerikalı doktor otomobiline iki noktalı (araca iki noktadan bağlı) güvenlik kemeri yerleştirdi ve otomobil üreticilerinin yeni modellere bu tarz şeyleri yerleştirmesi için ısrar etti.
1953 Colorado Eyaleti Tıp Birliği iki noktalı güvenlik kemerlerinin tüm otomobillere yerleştirilmesi için bir bildiri yayınladı.
1955 KaliforniyaAraç Kanunu vasıta kullanmak için güvenlik kemeri takmayı zorunlu tuttu.
1956 Volvo şirketi iki noktalı çapraz göğüs güvenlik kemerini aksesuar olarak pazara sundu. Chrysler şirketi ön koltuklarda iki noktalı güvenlik kemerini isteğe bağlı olarak kullanılmak suretiyle bazı modellerine yerleştirdi. Ford şirketi güvenlik kemerini mevzu edinmiş 2 senelik güvenlik reklâmlarına başladı.
1957 Volvo şirketi iki noktalı çapraz güvenlik kemerlerine kilit ekledi.
1958 İsveç’teki Volvo Fabrikasında mühendis olan Nils Bohlin Üç noktalı güvenlik kemeri olarak malum sistemin patentini aldı.
1959 İsveç’te Volvo şirketi ön koltuk için üç noktalı güvenlik kemerini standart olarak sundu.
New York ‘ta, eyalette satılacak olan yeni araçlara güvenlik kemeri takılmasının maliyeti incelendi ve reddedildi.
1960 New York eyaleti almış olduğu sonucu yine inceledi ve reddetti.
1961 SAE (Otomobil Mühendisleri Birliği) ABD’da güvenlik kemerinin standart olmasını önerdi. New York güvenlik kemeri kilidinin oturma bölgesinin haricinde olmasını koşul koştu. Wisconsin Eyaleti ön koltuklarda güvenlik kemeri kullanımını zorunlu tuttu. Avustralya Standart Birliği “Emniyet Kemeri ve Eylemsiz Önleyiciler” için standartları yayınladı.
1962 Altı Amerikan Eyaleti ön koltukta güvenlik kemeri bulunmasını koşul koydu. Otomobil üreticileri standart olarak ön koltukta güvenlik kemeri yerleştirdiler.
1963 A.B.D’de Volvo şirketi üç noktalı güvenlik kemerini standart olarak üretti.
1964 Amerikan eyaletinin yarısı ön koltukta güvenlik kemeri kullanımını zorunlu tuttu. ABD’daki birçok vasıta üreticisi güvenlik kemerini ön koltuklarda standart olarak sundu. Cenup Avustralya ve Viktorya yeni üretilen araçlarda ön koltuklarda güvenlik kemeri bulunmasını zorunlu tuttu.
1965 A.B.D. Tecim Bakanlığı ilk güvenlik kemeri standardını yayınladı.
1966 İsveç kanunları kapı kenarında bulunan iki noktalı göğüs güvenlik kemerlerini ve “Y” tipli üç noktalı güvenlik kemerlerini yasakladı.
1967 Amerikalı vasıta üreticileri arka koltuklara da güvenlik kemeri yerleştirdi. İngiltere ön koltuklarda 3 noktalı güvenlik kemeri kullanılmasını mecburi tuttu. Avustralya güvenlik kemeri standardı yayınladı.
1968 Volvo İsveç’te acil durum kilitlerini (ELR) ön koltuklar için standart olarak sundu.
1969 İsveç’te ön koltukta 3 noktalı güvenlik kemeri bulunması mecburi tutuldu. Volvo tüm pazarlarda arka koltukta 3 noktalı güvenlik kemerini standart olarak pazara sundu. Mercedes-Benz tüm pazarlarda arka koltukta 3 noktalı güvenlik kemerini standart olarak sundu. İspanya’da ön ve arka koltukta güvenlik kemeri bulunması zorunlu tutuldu. Avustralya 1965’den sonrasında plaka alanlarda ön koltukta güvenlik kemeri bulunmasını zorunlu tuttu.
1970 İsveç’te arka koltukta güvenlik kemeri bulunması zorunlu tutuldu. Avustralya, Victorya’da önde ve arka koltukta 3 noktalı güvenlik kemeri bulunması zorunlu kılındı.
1972 NHTSA, (A.B.D. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) Federal Motorlu Vasıta Güvenlik Standartlarını belirledi. Avustralya ve Batı Almanya’da ön ve arka koltukta güvenlik kemeri olması ve kullanımı zorunlu tutuldu.
1975 İsveç’te 15 yaş ve üstü için güvenlik kemeri kullanımı zorunlu tutuldu.
1977 A.B.D. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafınca yasalaştırılan “Okul Servislerindeki Yolcuların Korunması” ile ilgili Federal Motorlu Vasıta Güvenliği Standardı 222 yürürlüğe girdi.
1979 Fransa arka koltuklarda güvenlik kemerini mecburi hale getirdi.
1980 Mercedes-Benz sürücü yan hava yastığı, diz destek yastıklarını üretmeye başladı ve tüm 3 noktalı güvenlik kemerlerine esneme mesafesi konuldu.
1984 Avusturya 01/1984 tarihinden sonrasında yapım edilen araçlarda arka koltuk kemerlerini mecburi hale getirdi. Batı Almanya 05/1979 tarihinden sonrasında üretilen araçlarda arka koltuk güvenlik kemerlerini mecburi hale getirdi. Kanada’nın 10 eyaletinden 7’si bu tarihten itibaren, hareket eden araçların sürücü ve yolcularına kendileri için uygun olan güvenlik kemerlerini kullanma zorunluluğu getirdi.
1985 , Norveç 01/1984 tarihinden sonrasında tescil edilen araçlarda arka koltuk kemerlerini mecburi hale getirdi New York arka ve ön koltuklarda güvenlik kemeri kullanımını mecburi hale getirdi (arka koltuklarda 10 yaş ve yukarısı için).
TÜRKİYE: 18.06.1986 tarihinden itibaren “şehirlerarası karayollarında otomobil ve tescil bakımından otomobil benzer biçimde işlem gören arazi taşıtları ve minibüslerde sürücüsü ve yanında oturan yolcular için” güvenlik kemeri uygulaması başlatıldı.
1987 ‘de New York, 1992’de New Jersey okul servislerinde kullanılan otobüslerde güvenlik kemerini mecburi hale getiren ilk eyalet oldu.
TÜRKİYE: 01.01.1992 tarihinden itibaren “kent içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı meydana getiren vasıta sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil benzer biçimde tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs benzer biçimde taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” güvenlik kemeri takma zorunluluğu getirildi.
TÜRKİYE: Yukarıda söz edilen araçlar ve vatanımızda üretilen araçlar ile yurt dışından ithaline izin verilenlerine 3 aylık süre tanındı. Bu süre 11.01.1995 tarihinde bitti. Bu süre sonunda arka koltukta güvenlik kemeri kullanımı uygulamasına geçildi.
1995 İngiltere okul taşımacılığında kullanılan minibüslerde güvenlik kemeri kullanımını mecburi hale getirdi.
1996 Avrupa Ekonomik Komisyonu, minibüslerde ve 3.5 tonun altındaki araçlarda 3 noktalı yada en azından 2 noktalı güvenlik kemerlerinin kullanılmasına dair 3 yönerge yayınladı.
TÜRKİYE: 01.01.1998 tarihinden sonrasında üretilen minibüslerin arka koltuklarında, kamyon, kamyonet, çekici ve şehirlerarası otobüslerde güvenlik kemeri kullanımı yönetmelik sonucu ile mecburi kılındı.
1998 senesinde, ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kurultay’ye “Okul Otobüsü Güvenliği: ABD’nın Evlatları için Güvenli Seyahat” başlığı altında, gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde gezi edenleri korumaya yönelik olarak kullanılacak sistemleri incelemek suretiyle bir araştırma projesi sundu.
1999 senesinde Florida, Louisiana ve Kaliforniya eyaletleri büyük okul otobüslerinde gezi edenler için daha gelişmiş koruma sistemlerini mecburi kılan kanunlar koydu. Tüm eyaletler, hangi sistemi kullanacaklarına karar vermek için Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) tarafınca hazırlanmakta olan projenin bitirilmesini bekleyeceklerini duyurdular.
2001 senesinde Kaliforniya Eyaleti Ocak 2001 yılından sonrasında satın alınan yeni okul otobüslerinde karın bölgesi ve omuzdan bağlanan kemerlerin uygulamasını zorunluluğunu genişletti.
2002 ABD’deki Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Dairesi (NHTSA) Kurultay’ye sunmuş olduğu ve gelecekte kullanılacak ve okul otobüslerinde gezi edenleri korumaya yönelik sistemleri mevzu alan araştırmasını tamamladı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!