Türkiye’deki bilimsel nitelikli açıdan en başarıya ulaşmış üniversiteler hangileri, Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında sıralamaya giren Türk üniversiteleri nedir, devletimizde senenin en başarıya ulaşmış üniversitesi hangisi:

ODTÜ URAP laboratuvarlarında bilimsel nitelikli performanslarına bakılırsa “dünyanın en iyi 2000″ üniversitesi belirlendi. İşte sıralama yer edinen Türk üniversiteleri…

ODTÜ bünyesinde kurulan ve 6 eski rektörün danışma kurulunda yer almış olduğu ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’nın açıklamış olduğu ”dünyanın eniyi 2 bin üniversitesi” listesine 67 Türk üniversitesi girdi.

İlk 500 İçinde 5 Türk Üniversitesi Var

Açıklanan ilk 500 listesine ise İstanbul, Hacettepe, Ankara, Ege ve ODTÜ olmak suretiyle toplam 5 Türk üniversitesi girdi. Bu yılki listeye Türkiye’den 4 yeni üniversite dahil oldu.

URAP Başkanı ODTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut,  yapmış olduğu açıklamada, geçen yıl Türkiye’de ilk kez meydana getirilen bir araştırmayla bilimsel nitelikli performanslarına bakılırsa Türk ve dünya üniversiteler sıralamasını duyurduklarını anımsattı.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde oluşturulan University Ranking by Academic Performance (URAP) laboratuvarlarında yürütülen emek verme, ODTÜ eski Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut’un koordinatörlüğünde yürütülüyor. Çalışmada eski rektörler Prof. Dr. Nusret Aras, Prof. Dr. Tunçalp Özgen, Prof. Dr. Engin Ataç, Prof. Dr. Ideal Bayındır, Prof. Dr. Atilla Askar, Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz danışma kurulunda vazife yapmış oldu.

Araştırmanın neticeleri URAP’ın www.urapcenter.org sitesinden duyuruldu.

Sonuçlara ilişkin informasyon veren URAP Başkanı Prof. Dr. Ural Akbulut, üniversitelerin bugüne dek Türkiye kaynaklı herhangi bir kurum tarafınca bilimsel nitelikli performans açısından daha ilkin sıralanmadığını açıkladı.

Prof. Dr. Ural Akbulut, ”dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi” sıralamasının, 20 bin dolayındaki üniversiteye ilişkin milyonlarca verinin 180 bilgisayara eşdeğer 18 serverde toplandığını ve 24 saat bu verilerin işlendiği ”siber oda” adını verdikleri merkezde ileri teknolojik imkanlarla yapıldığını söylemiş oldu.

Akbulut, sıralamada, üniversitelerin ISI’ca taranan yazı sayısı, son 5 yılda piyasaya sürülen makalelere 2010’da gelen atıflar, üniversitelerin çıkardığı yazıların tesir değerleri, üniversitelerin yayımladığı makalelere gelen atıfların tesir değerleri ve son olarak üniversitenin öteki üniversitelerle ortaklaşa bilimsel yaratı çıkarabilme kabiliyetleri şeklinde kriterlere bakıldığını bildirdi.

Toplumsal yönü ağır olan üniversiteler için yalnız makalelere değil, bildiri, konuşma ve sav şeklinde öteki dokümanlarına da bakıldığını bildiren Akbulut, geçen yıl ODTÜ’de meydana getirilen sempozyumda dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan kuruluşlarla beraber URAP’ın yapmış olduğu ”dünyanın en iyi 2 bin üniversitesi” listesini duyurduklarını anımsattı. Akbulut, bu yıl ise listeye ek olarak üniversiteleri alan bazında da sıraladıklarını bildirdi.

İşte Merak Edilen Sıralama

Geçen yılki ilk 2 bin listesine Türkiye’den 63 üniversitenin girdiğini dile getiren Akbulut, bu yılki sıralamaya ise 4 yeni üniversitenin daha katıldığını belirtti.

Prof. Dr. Akbulut’un verdiği bilgiye bakılırsa, Ahi Evran Üniversitesi 1966. basit listeye girerken, Rize Üniversitesi 1979., İzmir Iktisat Üniversitesi 1991. ve Aksaray Üniversitesi de 1996. basit listeye dahil oldu. Böylece dünyanın en iyi ilk 2 bin üniversitesi arasına 67 Türk üniversitesi girmiş oldu.

Zivrede İstanbul Üniversitesi Var

Listede Türk üniversiteleri içinde zirveye 383. basit listeye giren İstanbul Üniversitesi yerleşti. Sıralamaya Hacettepe Üniversitesi 400. basit girerken, Ankara Üniversitesi 464. Ege Üniversitesi 486. ve ODTÜ 495. oldu. Listeye Gazi Üniversitesi 501., İstanbul Teknik Üniversitesi 633. Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi 715. Erciyes 731. ve 9 Eylül 735. basit girdi.

Tıp Alanında Türk Üniversiteleri Zirveye Yaklaştı

URAP, bu yıl ilk kez dünya üniversitelerini bilim alanlarına bakılırsa de sıraladı. Tıp alanında 20 bin üniversite arasından seçilen ilk bin üniversite arasına İstanbul Üniversitesi en yüksek puanla yerleşti. Buna bakılırsa, listeye 156. basit giren İstanbul Üniversitesini, Hacettepe Üniversitesi 184. sıra ile takip etti. Bu iki Türk Üniversitesi tıp alanında dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasına yerleşti.

Tıp alanında meydana getirilen ilk 500 sıralamasına ise 13 Türk üniversitesi girdi. Bu üniversiteler derecelerine bakılırsa, İstanbul, Hacettepe, Ankara, Ege, Gazi, Başkent, Gülhane Askeri Tıp Akademisi, Marmara, Dokuz Eylül, Erciyes, Selçuk, Akdeniz ve Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi oldu.

Akbulut, bu sıralamada bilhassa ilk 200 sıralaması içinde iki Türk üniversitesinin yer almasının büyük bir başarı bulunduğunu söylemiş oldu.

Ziraat ve Çevre

”Ziraat ve Çevre” alanında meydana getirilen dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye’den 10 üniversite girdi. Türkiye’de de birinci sırada bulunan Ankara Üniversitesi 208., Ege 232., Mustafa Kemal Atatürk 315. basit listede yer aldı. İlk 500 arasına ek olarak Selçuk, İstanbul, Erciyes, Çukurova, Uludağ, 19 Mayıs ve Süleyman Demirel Üniversiteleri de girdi.

Mühendislik

Mühendislik alanında ilk 500’de 6 Türk üniversitesi yer aldı. Mühendislik alanında listeye ODTÜ 192., İTÜ 205., Gazi 306., Ege 407., Yıldız Teknik 464. ve Dokuz Eylül 480. basit girdi.

Yaşam Bilimleri

”Yaşam Bilimleri” alanında 3 Türk üniversitesi ilk 500 arasına girebildi. Hacettepe 402., İstanbul 404. Ankara Üniversitesi de 473. basit listeye girdi. ”Fen bilimleri” alanında ise Türk üniversiteleri öteki alanlar kadar başarı gösteremedi. İlk 500 sıralamasına yalnız ODTÜ 416. basit girdi. ODTÜ’yü, İTÜ 565., Hacettepe 610., Gazi Üniversitesi 621., Ankara Üniversitesi 652., Ege Üniversitesi 684., İstanbul 711. basit takip etti.

Toplumsal Bilimler

”Toplumsal bilimler” alanında da garip sonuçlar ortaya çıktı. İlk 500’e yalnız 4 Türk üniversitesinin girmiş olduğu listede en iyi dereceyi ODTÜ 328. sırada alırken, Bilkent 373., Hacettepe 393 ve Gazi Üniversitesi de 442. sırada yer buldu.

”Yükselme Sevinç Verici”

Prof. Dr. Akbulut, Türk üniversitelerinin yavaş yavaş dünya sıralamalarında yükselmesinin kıvanç verici bulunduğunu ifade ederek, ”1966 senesinde tüm Türk üniversiteleri biraraya gelmiş ve yalnız 7 yazı, 1970’de 13 yazı, 1973’de 147 yazı çıkarmış. Türkiye’de bir yılda artık 26 bin yazı çıkarılıyor. Bu büyük bir başarıdır” dedi. Akbulut, bundan sonrasında artık Türk üniversitelerinin yazıların yayımlandığı dergilerin kalitesine bakması icap ettiğini altını çizdi.

Her Kurum Değişik Kriterlere Bakılırsa Üniversiteleri Sıralıyor

Akbulut, İngiltere, Çin, Hollanda şeklinde değişik ülkelerdeki kurumlar tarafınca meydana getirilen dünya üniversiteler sıralamasında Türk üniversitelerinin değişik sıralarda olmasına ilişkin de şunları kaydetti:

”Değişik listelerde değişik sıralamalarda bulunan bazı üniversiteler, bu sıralamalara eleştiriler getiriyor. Bu sıralamayı dünyada URAP’la beraber 8 kurum ciddi olarak yapıyor. Hepsinin kriterleri değişik. Mesela Times dergisi toplam puanın yüzde 30’unu gösterim başına atıf olmak suretiyle geri kalanları da üniversitelerden alınan direkt bilgilere, anketlere verilen cevaplarla sıralama yapıyor. Çin sıralamasında ise 39 ülke ilk 500’e girebiliyor. Bu sebeple Çin’in yapmış olduğu sıralamanın en etkili kriteri Nobel ödülü almak. Webometrics ise yalnız elektronik ortamdaki dokümanlara bakılırsa sıralama yapıyor. Şu demek oluyor ki her sıralama icra eden kurum birbirinden değişik kriterler kullandığı için değişik sıralamalar ortaya çıkabiliyor. Sadece biz oldukça objektif kriterlere bakılırsa sıralama yapıyoruz.”

URAP’ın yapmış olduğu sıralamada toplam yazı sayısı ve o makalelere gelen atıf sayısı şeklinde kaliteyi ölçen kriterlerin oranlarının dengeli bulunduğunu bildiren Akbulut, sadece gelecek yıldan itibaren kaliteyi ölçen kriterlerin puanını daha yüksek tutacaklarını deklare etti. Bu kriterlerle hedeflerinin ise öğretim üyelerinin tesir kıymeti yüksek dergilerde gösterim halletmeye yöneltmek bulunduğunu söyleyen Akbulut, ”Rektörlerimiz kaliteyi teşvik ederse Türk üniversiteleri ilk 200’e hızla terfi edecektir bu sıralamalarda” dedi.

Dünya üniversiteler sıralamasının URAP’ın superonline.eu urapcenter.org.tr adresinden tüm dünyaya Türkçe ve İngilizce olarak açıklandığını duyuran Akbulut, böylece pek fazlaca ülkenin kendi üniversitelerinin durumunu bu siteden takip edip, yetkililerle paylaştığını söylemiş oldu.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE