Hamburg eski model dizel motorlu araçlara şehir içindeki bazı yolları kapatan Almanya’nın ilk büyük şehri olacak. Hamburg eyalet senatosundan meydana getirilen açıklamada, 2017 senesinde kabul edilen geçiş yasağının iki güzergâhta uygulanacağı ve kararın Federal İdare Mahkemesi’nin mevzuyla ilgili karar öne sürülen sebebi incelenerek alındığı açıklandı. Yasak, Avrupa emisyon normlarına uymayan hususi ve iş araçları için geçerli olacak. Yasak 31 Mayıs’ta yürürlüğe girecek.

Ölçü dışı dizel motorlu araçlara kapatılan güzergâhlardan biri 580, diğeri ise bin 700 metre uzunluğunda. Yasaklı araçları uyarmak ve kullanabilecekleri varyantları göstermek için söz mevzusu caddelere 100’ün üstünde levha asıldı.

Almanya’da yasaklanan dizel araçlara ne olacak? 

On binlerce araç etkilenecek

Federal İdare Mahkemesi şubat ayında Stuttgart ve Düsseldorf şehirleri için oluşturulan davalarda hava kirliliğinin önlenmesinde son deva olarak yüksek emisyonlu araçların trafikten men edilebileceğine hükmetmişti. Kararda yasağın orantılı olmasına motorlu araç kullananların zamanında yasaktan haberdar edilmesine ehemmiyet verileceği de yer almaktaydı. Hamburg şehrin en işlek yollarının nisan ayından itibaren Avrupa emisyon normuna uymayan motorlu araçlara kapatılacağını duyurmuştu.

Federal motorlu araçlar dairesi kayıtlarına gore Hamburg’da ruhsat alan 264 bin 406 dizel motorlu araçtan 96 bin 356’sı ‘Euro 6′ olarak adlandırılan en yüksek Avrupa emisyon standardına uyuyor. Daha düşük normlardaki otomobil ve kamyonlar adı geçen iki güzergâhı kullanamayacak. Hamburg’a kayıtlı 168 bin otomobil ile dışardan Hamburg’a gelen ve en emisyon standardı düşük olan her türlü dizel motorlu araç yasaklı yollara giremeyecek. Taksilerle, cankurtaranlar, kargo araçları ve çöp kamyonları uygulama kapsamına alınmadı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE