Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Dişbudak Nasıl Bir Ağaçtır?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Dişbudak Nasıl Bir Ağaçtır?

Dişbudak Nasıl Bir Ağaçtır?

Dişbudak Nasıl Bir Ağaçtır?

Zeytingiller familyasına ilişik olan dişbudak ağacı, ana vatanı Şimal yarımküre olan bir bitkidir. Şimal yarımkürede ılıman iklime haiz bölgelerde çoğunlukla özgür halde yetişir. Dişbudak ağacının malum altmış beş türü vardır.

Dişbudak ağacı, uzun gövdeli bir ağaç türüdür. Boyu otuz metreye kadar uzayabilir. Gövdesi oldukça muntazam görünümlüdür. Dalları karışıktır. Gövdesinin çevresi üç metre genişliğe kadar kalınlaşabilir. Beden ve dal yapısı oldukça dolgundur. Bu sebeple çoğunlukla mobilya yapımında kullanılır. Mevsimlere nazaran yapraklarını döken bir cinstir.

Dişbudak ağacının yaprakları dallarda karşılıklı bir dizilişe haizdir. Yapraklarının tüysü bir yapısı vardır. Oval kenarlara haiz olan yaprakların uçları sivridir. Dal ile bağlantılı olduğu sap kısımları genel olarak oldukça kalınlaşmıştır. Kış mevsiminin sona ermesi ile beraber dallarda yeni yapraklar tomurcuklanmaya adım atar. Tomurcukların yaprağa dönüşmesi hava şartları ile ilgili olsa da bu süre genel olarak averaj bir aydır.

Dişbudak ağacı, mobilya yapımında kullanılan öteki orman ağaçlarından değişik olarak çiçek açan ve meyve veren bir ağaçtır. Çiçekleri birleşik salkımlıdır ve yapraklanma başladığı andan itibaren oluşmaya adım atar. Çiçekler kırmızı yada beyaz renkli olabilir. Çiçekler meyveye dönüştüğünde genel olarak iki yada üç santimetre uzunlukta fındığı çağrıştıran bir biçim alır. Dişbudak ağacının meyveleri insanoğlu tarafınca tüketilmese de fazlaca sayıda hayvan için mühim bir gıda deposudur.

Dişbudak ağacının mobilya yapımında kullanıyor olması bitkiye ticari bir kıymet katar. Bundan dolayı çoğunlukla yetiştiriciliği yapılır. Ilıman iklim isteyen dişbudak ağacı, derin toprakları tercih eder. Yetiştiriciliğinde toprak derinliği kafi değilse takviye sulama yapmak gerekir. Dişbudak ağacı uzun ömürlü bir ağaçtır. Averaj 200 yıl yaşayabilir. Bundan dolayı fidandan ağaca dönmesi kısmen uzun süre alabilir.

Türkiye’de dişbudak ağacı yetiştiriciliği son aşama yaygındır. Trakya ve Karadeniz bölgesinde çoğunlukla yetiştirilir. Ek olarak İç Anadolu bölgesinin cenup kesimlerinde de yetiştiriciliğine rastlanır. Bölgenin iklim ve toprak şartlarına nazaran bitkinin boyu ve beden kalınlığı değişim izah edebilir. Oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bundan dolayı yetiştiriciliği zahmetli değildir. Ege bölgesinde yetiştiriciliği bulunmamasına rağmen özgür halde yetiştiği bilinir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!