Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Defne Nasıl Bir Ağaçtır?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Defne Nasıl Bir Ağaçtır?

Defne Nasıl Bir Ağaçtır?

Defne Nasıl Bir Ağaçtır?

Akdeniz coğrafyasında yetişen defne, Defnegiller familyasına ilişkin olup yapraklarını dökmeyen bir ağaç cinsidir. Akdeniz iklimine özgü maki denilen nebat örtüsünün karakteristik bir cinsidir. Malum türleri Türkiye’de, Kanarya  Adaları’nda, Akdeniz Havzası süresince ve Cortegada Adası’nda (İspanya) yetişir.

Türkiye’de yetişen türü akdeniz defnesi (Laurus nobilis) ya da bir tek defne olarak isimlendirilir. Bu cins akdeniz ikliminden dolayı çoğunlukla 3-10 metre boyutlarında olabilen sarı çiçekli ve daima yeşil kalabilen bir orman ağacıdır. Bulunmuş olduğu coğrafyaya gore uygun şartlarda 10-15 metreye kadar boylanabildiği de görülebilir. Bununla birlikte defne yaprakları parlak yapılı ve kokulu, şekilleri mızrak ucunu anımsatabilen, üst yüzü koyu yeşil alt yüzü açık yeşil olan bir ağaç cinsidir. Ek olarak yaprakları, mutfaklarda yiyecek yapımında da kullanılabildiği şeklinde alternatif tıp malzemeleri içinde da yer alır.

Mevsimsellere Bakılırsa Geçirdiği Değişimler

Defne ağaçlarının adam ve dişi olmak suretiyle iki eşeysel vardır. Çiçeklenme süreci, bulunmuş olduğu konuma gore küçük değişimler gösterse de çoğunlukla Mart ve Mayıs aylarında gerçekleşir. Adam çiçekler görünüş olarak sarının daha koyu tonlarına haizdir. Kümeler halinde ve bolca bir halde olurlar. Dişi çiçekler de sarının açık tonlarında, yeşile yakın bir renkte ve seyrek olarak dallarda bulunurlar.

Meyveleri Eylül-Ekim aylarında olgunlaşır ve maviye yakın siyah bir rengi vardır. Erginler Nisan-Mayıs aylarında olgunlaşmalarını tamamlayıp beslenmeye adım atar. Beslenme sonucunda ise yaprakları kıvrık bir duruma gelmeye adım atar. Ergin dişiler Mayıs aylarında yumurtalarını bu kıvrık haldeki yaprakların alt yüzeyine bırakırlar. Mayıs ile Eylül arası dönemde de iki yada üç kez döl verirler. Kış aylarını ise korunaklı mekanlarda erginleşmiş olarak geçirirler.

Türkiye’de Yetiştirildiği Bölgeler

Defne ağacının rahatça olgunlaşabilmesi için bulunmuş olduğu bölgenin denizel bir iklimi olması gerekir. Ek olarak kışın don hali olmayan iklimleri sever. Bu yüzden Türkiye’nin cenup kısmından başlayıp kuzeydoğu kesimlerine kadar tüm kıyıları süresince organik olarak bulunabilir. Ek olarak defne, subtropik iklim etkisiyle daha içerilere kadar da görülebilir. En yaygın olduğu iller olarak İstanbul, Balıkesir, Zonguldak, Sinop, Trabzon, Antalya, İzmir, Muğla, Mersin, Hatay örnek verilebilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!