Ana Sayfa / BILGI / Bakım & Tamirat / Çim Biçme Makinesi Nasıl Kullanılır?
bakim tamirat superonline eu

Çim Biçme Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çim Biçme Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çim Biçme Makinesi Nasıl Kullanılır?

Bahçelerimizde, parklarımızda, yaşadığımız site içindeki yeşil alanlarımızın çim bölümlerinde fena görüntü oluşmasını istemiyorsak bir çim biçme makinesi edinmeliyiz. Yapacağımız işe bakılırsa seçeceğimiz uygun çim biçme bakinesini alır ve kullanırsak bu bizim için daha pozitif yanları olur.

Ilk olarak çim biçme makineleri kendi içinde ikiye ayrılır. Bunlar, benzinli çim biçme makinesi ve elektrikli çim biçme makinesidir. Elektrikli çim biçme makineleri de kendi aralarında misinalı ve bıçaklı olarak ikiye ayrılır. Misinalı makineler bıçaklılara bakılırsa daha avantajlıdır şu sebeple bıçaklı makinenin ulaşamadığı köşelere, ağaç diplerine ve gül diplerine ulaşabilir. Bıçaklı makinelere gelirsek maksimum 750 – 800m2’lik alanlarda çim biçmek için el verişlidir. Kesme genişliği açısından ise 35 ile 45 santim içinde değişimler izah edebilir. Üstünde bulundurduğu çim toplama deposu yardımıyla ise biçilen çimin yerde kalmamasını ve toplanmasını sağlar.

Elektrikli çim biçme makineleri oldukça ergonomik ve hafiftir, kullanmak için üstünde bulunan aksamlar ile çalıştırıp, biçmek istediğimiz çimlerin üstünde gezdirmemiz yeterlidir. Sadece kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey, çim biçmeye yarayan bıçak ya da misinalar oldukca süratli döndüğünden dolayı yerde bulunan taş ve benzeri maddelere çarpıp etrafımızda ki bulunan insanlara sıçraya bilir, bunun önüne geçmek için kesinlikle bıçak ya da misina etrafına takılan koruyucu çember takılmalıdır. Aksi taktirde kendimize ya da etrafımızda ki insanlara ciddi zararlar verebiliriz.

Benzinli çim biçme makineleri ise yakıtını koyduktan sonrasında kenarında bulunan kol ile istediğimiz çim uzunluğunu ayarlayıp, motor üstünde bulunan kayışı süratli bir halde çekerek motoru çalıştırabiliriz. Motor çalıştıktan sonrasında biçmek istediğimiz çimlerin üzeride tıpkı bir el otomobili sürer benzer biçimde kullanabilir, fakat agaç diplerini duvar kenarlarını ve benzeri bölgeleri biçmek için birazcık kullanışsızdır ek olarak bu bölgeleri biçmeye çalışırken ağaçlara da zarar verebilir. Dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan şeyler biçtiğimiz zeminde oldukca sert maddelerin olmamasına ve öncesinden temizlenmesine itina göstermeliyiz zira bu şekilde maddeler çim biçme makinesinin motoruna ve bıçaklarına ciddi zararlar verip kullanılmaz hale geitirebilir

Çim biçme makinlerinin kullandıktan sonrasında temizlenmesi de bitkilerin sağlığı ve görüntüsü açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı makineye bulaşan pislikler ya da hastalıklar öteki sıhhatli bitkilerin üstüne gelmiş olarak onlarında fena görünmesini yada hastalanmasına yol açabilir. Bu yüzden çim biçme makinesi kullanıldıktan sonrasında bıçak ve tekerlekleri temizlenmelidir. Ek olarak benzinli makinlerde yakıt kontrolü ve motor kontrolü tertipli şekilde yapılmalıdır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir