Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Çiçek Nasıl Çoğaltılır?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Çiçek Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek Nasıl Çoğaltılır?

Çiçek Nasıl Çoğaltılır?

Ev ve bahçelerinizde yer edinen çiçekleri gelecek yıl yetiştirmek, sevdiklerinize armağan etmek benzer biçimde amaçlarla ya da tamamen ticari bir kaygıyla çoğaltmak isteyebilirsiniz. Çiçeklerinizi çoğaltmak, yeni ve sıhhatli çiçekler elde etmek için izleyebileceğiniz pek oldukca yöntem var. Çiçeğinizin türü ve gelişim özelliklerine bakılırsa tercih edebileceğiniz yöntemlerden en yaygın olan 3 tanesini beraber inceleyelim.

Tohumla Çiçek Çoğaltma

Çiçek oluşturan bitkilerin bazıları tohumlarını da üretirler. Güz döneminde tohumluk olarak ayrılan çiçeklerin, tohumlarının toplanıp kış süresince serin ortamda saklanır. İlkbahar döneminde çiçek için lüzumlu iklim koşullarının sağlanması durumunda çiçekten elde edilmiş tohumlar yeniden ekilerek yeni çiçekler elde edilir.

Çelik Alma İle Çiçek Çoğaltma

Çelik alma çiçekten alınan olgun bir parçanın gelişim için uygun bir toprağa dikilmesiyle meydana getirilen çoğaltma işlemedir. Çelik alma işlemi, çiçeğin türü ve gelişim durumuna bakılırsa değişmektedir. Çeliğin çeşitleri de vardır;

  • Beden Çeliği: Ana gövdeden ayrılan birden fazla dalı olan, olgun bir gövdenin kökten ayrılıp yeni bir toprağa dikilmesiyle çoğaltılır.
  • Dal Çeliği: İlkbahar aylarında oluşan yeni sürgünlerden 15-20 santimetre uzunluğunda, üstünde 5-6 tane yaprak  bulunan bir dal çelik olarak ayrılır ve gıda bakımından varlıklı ayrı bir toprağa dikilir.
  • Yaprak Çeliği: Olgun yapraklardan birinin ayrılıp, ayrı bir toprağa dikilmesi işlemidir. Çoğu zaman yaprak dikilmeden ilkin köklendirme işlemi yapılır. Bunun için 2-3 hafta süresince klorsuz, dinlendirilmiş suda bekletilir ve kökler 5-6cm uzunluğa erişince dikilir.

Yumru İle Çiçek Çoğaltma:

Yumrulu bitkiler çoğaltma işlemi de yumru ile yapılır. Yeni çiçek elde etmek için yumrunun üstünde yer edinen yavru yumrular ayrılabilir. Ana yumru eşit parçalara ayrılarak da yeni bitkiler elde edilebilir. Yumrulu bitkilerde, yumru gölge ve serin alanlarda, toprağın üstündeki kısmı ise güneş alan, aydınlık yerlerde iyi gelişir. Yumru ile çoğaltmak istediğiniz bitkileri ayırarak serin ve nemli alanlarda saklamalısınız ki daha büyük yumrular elde edin.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!