Ana Sayfa / Donanım / Buluş yapan çalışanlara ödeme yapılacak
donanim superonline eu

Buluş yapan çalışanlara ödeme yapılacak

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafınca hazırlanan, “Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Meydana gelen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle, çalışanların buluşlarıyla ilgili karşılık tarifesi, uyuşmazlık halinde izlenecek tahkim usulü, yükseköğretim kurumlarında meydana gelen buluşlarla kamu kurum ve kuruluşları tarafınca desteklenen projelerde ortaya çıkan buluşlara ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Buna bakılırsa, çalışan şahıs bir hizmet buluşu yaptığında, bu buluşunu yazılı olarak ve geciktirmeden işverene bildirecek. İşveren de söz mevzusu buluşu kaydedecek. Bildirimde bulunmayan çalışan, işveren aleyhine doğan zararlardan görevli olacak. İşverene bildirimde bulunmadan patent başvurusu yapılması halinde, müracaat sahibine karşı dava açılabilecek.

İşveren, hizmet buluşu ile ilgili olarak tam yada kısmi hak talebinde bulunabilecek. İşverenin hizmet buluşuna ilişkin tam hak talep etmesi halinde, bildirimin çalışana ulaşmış olduğu tarih itibarıyla buluş üstündeki tüm haklar işverene geçmiş olacak. Bu durumda çalışan, işverenden buluştan yaralanma karşılığı olarak karşılık isteyebilecek. İşveren, tam hak talep ederse, buluşu yapana 2 ay içinde teşvik ödülü de verecek. Teşvik ödülü, net asgari ücret miktarından azca olamayacak. İşveren, buluşu kullanmak suretiyle kısmi hak talebinde de bulunabilecek. Bu durumda hizmet buluşu özgür buluş niteliği kazanacak. İşveren, kısmi hakka dayanarak buluşu kullanabilecek.

Buluşa ilişkin bedelin belirlenmesinde, ekonomik kıymeti, çalışanın işletmedeki görevi ve işletmenin hizmet buluşunun gerçekleştirilmesindeki katkısı dikkate alınacak. Tarafların anlaşamamaları halinde uyuşmazlık tahkim kanalıyla çözümlenecek.

Kamu kurum ve kurumlarında çalışanlara buluşları için ödenecek karşılık, buluştan elde edilmiş net gelirin üçte birinden azca olamayacak sadece buluş mevzusunun kamu kurum ve kuruluşunun kendisi tarafınca kullanılması halinde ödenecek karşılık, bir defaya mahsus olmak suretiyle bedelin ödendiği ay için çalışana ödenen net ücretin 10 katından fazla olamayacak. Buluştan elde edilmiş net gelir, buluşun gerçekleştirildiği emek harcama için meydana getirilen her türlü gider, buluştan elde edilmiş gelirden düşülerek hesaplanacak.

Çalışanın buluştan elde edeceği gelir, buluştan sağlanan kazancın, net asgari ücret miktarının kaç katı olduğuna bakılırsa yönetmelikte yer edinen katsayıyla çarpımı sonucu elde edilecek. Buna bakılırsa, asgari ücretin bin ya da 150 bin katına kadar değişik katsayılar baz alınacak.

Buluştan elde edilmiş kazancın, asgari ücretin net miktarının 150 bin katını aşan miktarı için işverenin karşılık ödeme zorunluluğu olmayacak.

Kaynak: AA

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE