Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Biyoloji Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?
is para superonline eu
is para superonline eu

Biyoloji Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Biyoloji Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Biyoloji Öğretmenliği Mezunları Ne İş Yapar?

Üniversitelerin eğitim fakültelerinde bulunan ve öğretim süresi 5 yıl olan Biyoloji öğretmenliği, biyoloji ile ilgili temel kavramları öğretmeye yönelik bir bölümdür. Bölümden mezun olanlar ister öğretmen olarak isterse değişik hususi kurumlarda iş olanağına haiz olabilirler. Sayısal puan üstünden girilen Biyoloji Öğretmenliği Türkiye’de 11 üniversitede bulunur.

Eğitim süresince detaylı bir halde biyolojinin temel esasları öğretilir. Kısmı okuyan öğrenciler bununla birlikte pedagojik formasyon dersleri de alırlar. Pedagojik formasyon öğretmenlik için mühim ve gereklidir.

Emek harcama alanları fazlaca çeşitli olabilir. Devlet okullarında çalışabilirler. İlköğretim, ortaokul, lise benzer biçimde değişik düzeylerinde ders verilebileceği benzer biçimde meslek liselerinde de emek harcama imkanı bulunuır. Biyoloji öğretmenleri hususi sektörde de kendilerine yer bulabilirler. Dershane, kolej benzer biçimde hususi eğitim kuruluşları ve hususi sıhhat kurumlarında etken vazife yapabilme olanağına sahiptirler.

Okullarda vazife alan Biyoloji Öğretmenliği mezunları geniş bir yelpazede ders verebilirler. Emek harcama alanları içine giren mevzular içinde fen ve teknoloji, ileri biyoloji, anatomi, araştırma teknikleri, çevre sistemleri bulunur. Biyoloji öğretmenleri kendilerine hususi olarak ayrılmış derslik yada tam donanımlı laboratuvarlarda çalışmalarını sürdürürler. Ek olarak sıhhat ve çevre ile ilgili birimlerde, çeşitli kamu kurum ve kurumlarında değişik birimlerde kendilerine meslek edinebilirler. Uluslar arası firmalara başvurularda bulunabilir, yurt haricinde kariyer yapma olanağına haiz olabilirler.

Meslekte ilerlemeyi isteyenler için de pek fazlaca alternatif bulunur. Üniversitelerde akademisyen olarak ilerleme olanağına sahiptirler. Hekim, doçent, destek doçent, profesör benzer biçimde unvanları üniversitede kariyer yapabilirler. Öteki dallarda olduğu benzer biçimde biyoloji alanından da müfettişlik kadrolarına yerleşebilirler. Bunun için merkezi sistemin belirlediği sınavlarda başarı göstermiş olmaları gerekir. Müfettişlik imtihanlarına girerek müfettiş olabilirler. Bununla beraber yönetimsel görevli ya da müdür unvanlarına da haiz olabilirler.

Biyoloji Öğretmenliği biyolog, kimya öğretmenliği, fizik öğretmenliği benzer biçimde dallarla yakından ilgilidir. Hatta pek fazlaca mevzuda birbirlerinden beslenir, birbirlerinden yardım alırlar. Üniversitede yan dal yapılması istenirse bu alanlarla ilişkili olduğundan ilgili bölümlerde de ilerleme olanakları vardır. Büyük organizasyonlarda bu bölümlerdeki ilgili birim görevlileri birlikte emek harcamalar yürütürler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE