Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Biyokimya Mezunları Nerelerde Çalışır?
is para superonline eu
is para superonline eu

Biyokimya Mezunları Nerelerde Çalışır?

Biyokimya Mezunları Nerelerde Çalışır?

Biyokimya Mezunları Nerelerde Çalışır?

Kimya, fizik, biyoloji, fen bilimleri benzer biçimde canlı yaşamını ilgilendiren pek oldukca bilim dalıyla ilgili olan biyokimya, çevre vakalarını ilgilendiren beslenme ve bilimsel alanlarda lüzumlu katkıları meydana getiren bir bilimdir. Bu alanın amacı sıhhat bilimleri, biyolojik bilimler, beslenme ve çevre vakaları ile ilgili mevzularda çeşitli araştırmalar yaparak eğitim sağlanmasıdır. Genel olarak fen bilimlerinde geniş kapsamlı bir alanı olduğu söylenebilir.

Biyokimya alanında emek vermeyi isteyen kişilerin biyoloji ve kimya mevzularına ilgili olmaları esastır. Bu alanlarda bilimsel çalışmalara istekli ve meraklı kişiler uygundur. Biyokimya ile uğraşmayı isteyen kişilerin kimyasal maddelere kesinlikle alerjisi olmaması gerekir. Çalışılacak alanlar kimyasal maddelerin çoğunlukla kullanıldığı laboratuvar yada yapınak ortamları olabilir. Bu alanda sayısal düşünme gücüne haiz olunması önemlidir. Araştırmaya istekli bir kişilik için oldukça keyifli bir eğitim süreci oluşur. Laboratuvar ortamlarında deneylere, yeni bileşimlere meraklı, planlı ve uygulamaya konabilir projeler geliştirmeye istekli ve yetisinde kişiler için oldukça cazip bir bölümdür. Hemen hemen lise döneminde matematik ve fen bilimlerine ilgili ve bu mevzularda başarı göstermiş olmaları bu bölümde başarı göstermiş olabileceklerinin göstergesidir.

Çalışılacak alanlarda sabırlı ve titiz bir emek harcama çıkartması gerekir. Biyokimyanın öteki dallarla ilişkisi olduğundan ekip çalışmasına yatkın, iş paylaşımı meydana getiren mesuliyet sahibi kişiler için idealdir. Projelerde uzun süre bir duruma yoğunlaşması gerektiğinden gözlemlerin yerinde yapılması ve verilerin birleştirilmesi benzer biçimde konulardaki becerisi iş yaşamını kolaylaştıracaktır.

Bu programı bitirenlere biyokimyager yada biyoteknoloji ağırlıklı biyokimyager unvanı verilir. Biyokimyagerler, laboratuvarlarda biyokimya çözümleme bilimlerinde sağlıkla ilgili pek oldukca kontrol yapar. Ortaya yeni kontrol şekilleri geliştirip sunarlar. İlaç ve besin sektörlerinde kalite kontrolde büyük role sahiptirler.

Bundan dolayı emek harcama alanları çoğu zaman ilaç, besin, ziraat ilaçları, tıbbi kimyasal maddeler, deterjan, kozmetik sanayileri ve fermantasyon teknolojisine dayalı endüstri kollarıdır. Ek olarak tarımsal ve çevre araştırma merkezleri ve üniversitenin araştırma laboratuarlarında da çalışabilirler. Bu alanların yanında öğretmenlik sertifikası almaları halinde öğretmen olma yolunda ilerleyebilirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE