Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Mezunları Nerelerde Çalışır?
is para superonline eu
is para superonline eu

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Mezunları Nerelerde Çalışır?

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri Mezunları Nerelerde Çalışır?

Dört senelik eğitim süresi olan Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri, Bilgisayar kısmı ile İşletme bölümünün karışımıdır. Hemen hemen kurulma ve yaygınlaşma aşamasında olan bir bölümdür. Bölümün amacı iyi bir bilgisayar mühendisi yetiştirmenin yanında işletme yönetim data ve becerisine haiz mühendislerin mezun edilmesidir.

Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunları bilgisayar kısmı mezunlarının çalışabildiği tüm işletmelerde çalışabilir. Bunun yanında kendi işyerlerini de açabilirler.

Kamu: Tüm bakanlıklar Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunlarının emek harcama alanıdır. Bunun için bölüm mezunları KPSS’ye girmeli ve kafi puanı alarak atama müracaat yapmalıdır.

Bilim, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı’nda da emek harcama imkânı olan Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunları bilhassa AR-GE biriminde vazife yapabilir. Bakanlığın uzman mühendis kadrolarında yer alabilir.

Hususi Sektör: Büyük firmaların birimlerinden biri de data işlem birimidir. Firmanın teknoloji mevzularını yöneten bu birimlerde Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunları çalışır. Bu birimlerde ağ tasarımcısı, bilişim güvenlik uzmanı, data işlem yöneticisi, sistem analisti şeklinde teknik mevzularda çalışır. Fabrikalar, endüstri kuruluşları bölüm mezunları için bir öteki emek harcama alanıdır. Bilhassa üretime dayalı hizmet veren endüstri müesseselerinde işletmenin amacına hizmet edecek teknoloji altyapısının oluşturulmasında vazife alırlar. Bu bölüm mezunları fabrikaların teknik mevzularında yazılım ve donanım sorunlarını yok etmede çalışır. Çağıl ekipmanların kurulmasında projelendirmeler yapar. İhtiyaç duyulan yazılımları yazar ve personelin kullanmasında onlara eğitim verir.

Bölüm mezunları bankalarda çalışabilir. Bunun yanında bankaların teknik birimlerinde bilgisayar uzmanı, yazılım uzmanı olarak vazife yapabilir. Bankanın gereksinim duyduğu yazılım ve donanım parkını oluşturur. Bankanın kullanacağı bilgisayar arayüz programlarını yazar ve güvenliğini sağlar.

Sigorta şirketlerinde aranan çalışanlardan biri de bilgisayar mühendisleridir. Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunları bu alanda hizmet veren sigorta şirketlerinde sigortacı olarak yada teknik kadroda mühendis olarak çalışabilir.

Üniversiteler: Bilgisayar ve Enformasyon Sistemleri mezunları dört senelik lisans eğitimlerinin arkasından yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlayarak araştırma görevlisi, destek doçent, doçent şeklinde unvanlarla bilimsel nitelikli kadrolarda yer alabilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE