Bilgisayar başlangıcında uzun süreler geçiriyorsanız sağlığınızı korumak için önerilerimizi kesinlikle dikkate alın. Eğer devamlı bilgisayar başındaysanız ve yanlış oturuyorsanız bu size zaman içinde fizyolojik olarak zararlar verecektir. Masanızı, koltuğunuzu, bilgisayarınızın konumlandırmasını, monitörünüzün ayarlanmasını doğru yaparak sıhhatli bir emek harcama ortamı oluşturabilirsiniz. Burada fizyolojik olarak sizi rahatsız edebilecek pek oldukça mevzuya değineceğiz. Böylece ileride ağrılara niçin olabilecek pek oldukça rahatsız edici durumdan kurtulacaksınız.

Uzmanlar, ergonomik bir emek harcama ortamının en mühim parçasının koltuk bulunduğunu söylüyor. Bu yüzden imkanınız var ise birazcık pahalı fakat ergonomik bir ofis koltuğuna yatırım yapın. Koltuğunuzu emek harcama ortamınıza uygun hale getirmek için şu şekilde ayarlayın:

a) Koltuk yüksekliği, kolunuzun alt kısmı klavyeyle aynı hizada olacak ve kolunuzun üst kısmıyla 90 derecelik açı oluşturacak şekilde ayarlanmalıdır. Masanız oldukça yüksekse masanın altına ayrı bir klavye tepsisi de monte edilebilir.

b) Boyunuz kısaysa ayaklarınız havada kalabilir. Ayaklarınızın yere basması için kesinlikle ayaklarınızın altına bir destek koyun.

c) Sırtınızın tamamı koltuğa yaslanacak şekilde oturun. Yere bastığınızda sırtınızı tam olarak yaslayamıyorsanız belinizin arkasına minik bir yastık koyabilirsiniz.

d) Koltuğun kol dayanan kısımlarını, kollarınız 90 aşama açı yaptığında bileklerinizi destekleyecek şekilde ayarlayın. Bileklerinizi masa üstünde dinlendirmeyin. Tercihinize bağlı olarak dik yada birazcık eğilerek oturabilirsiniz. Mühim olan, vücudunuzun saydığımız kısımlarının daima desteklenmesi ve zorlamaya maruz kalmamasıdır. Masanızın altında bacaklarınızı hareket ettirebilecek ve bazen esnetebilecek kadar yer bırakmayı ihmal etmeyin.

Kolunuzu tam karşınıza uzatın, gözlerinizle ortalama 15 aşama aşağı bakın. Görme bozukluğunuz yoksa ve averaj bir monitöre sahipseniz monitörünüzün tam orta noktası burada olmalıdır. LCD ekranlarda daha iyi bir görüntü elde etmek için ekranı tepesi arkaya gelecek şekilde birazcık yatırabilirsiniz. Monitörünüz gözlerinize uzaklığı, gözlerinizin keskinliğine ve ekran çözünürlüğüne bağlı olarak değişebilir; fakat minik yazıları okumakta güçlük çekiyorsanız ve arkadaşlarınızda bu şekilde bir mesele yoksa ekranı kendinize yaklaştırmak yerine kesinlikle bir göz doktoruna uğrayın. Monitörün başınıza gore konumu, yükseklik ve uzaklıktan oldukça daha önemlidir: Monitörünüz vücudunuzun tam karşısında olmalıdır. Ekran masanızın bir köşesinde duruyor ve monitöre bakmak için başınızı çevirmeniz gerekiyorsa boynunuza oldukça büyük bir fenalık yapıyorsunuz anlamına gelir; en kısa zamanda masanızı tekrardan
düzenleyin.

Klavye düzenlemesindeki amaç, bileklerinizin herhangi bir yöne bükülmesini engellemektir. Parmaklarınızı bir top tutarmış benzer biçimde kıvırdıktan sonrasında elinizi ve bileğinizi düz bir halde masaya koyun. Buna “naturel pozisyon” denir ve yazarken eliniz bu şekilde görünmelidir. Elinizi naturel pozisyonda tutmak için ilk olarak klavyenizin olabildiğince düz olmasını sağlamalısınız. Klavyenin üst kısmını yükseltmek için klavyenin ayaklarını kullanmayın; bunlar ellerinizi naturel pozisyonun dışına iterek bileklerinizin daha çok zorlanmasına neden olur. İkinci olarak, kollarınızı daima birbirine paralel tutmaya çalışın. Bileklerinizi sağa ya da sola doğru fazla bükmeyin. Yazarken bilekleriniz masaya değiyorsa bilezik kullanabilirsiniz. Bilekliğin yumuşak bir malzemeden yapım edilmiş olması kas ve kemiklerdeki gerginliğin alınmasına destek verir. (Bazı uzmanlar yazarken bilekliğe yaslanılmaması icap ettiğini söylüyor fakat hemen hemen bir mutabakata varılmış değil.) Ek olarak farenize uzanırken kolunuzu fazla germemek için fareyi mümkün olduğunca klavyeye yakın tutun. Farenizi bileğinizle değil dirseğinizle hareket ettirmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE