Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Beyaz Çay Nasıl Bir Bitkidir?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Beyaz Çay Nasıl Bir Bitkidir?

Beyaz Çay Nasıl Bir Bitkidir?

Beyaz Çay Nasıl Bir Bitkidir?

Son yıllarda popülerleşen beyaz çay, bilhassa insan vücuduna sunmuş olduğu faydalar ile dikkatleri üstüne çeker. Üstünde meydana getirilen bilimsel araştırmaların tamamında sağlığa tamamen yararlı bulunduğunun kanıtlanması ile beraber beyaz çaya olan ilgi daha da artmıştır.

Beyaz çay, botanik bilimi tarafınca bir çay türü olarak sınıflandırılmaz. Siyah çay ile yeşil çayın da elde edilmiş olduğu çay bitkisinin değişik işlemleri sonucu ortaya çıkan ürünü olarak görülür. Beyaz çay da siyah çay ve yeşil çay şeklinde Latince adı ‘camelia sinensis’ olan çay bitkisinden oluşur. Beyaz çay üretildiği bölgeye değişik isimlerle anılır.

Beyaz çay, çay bitkisinin bahar aylarının derhal başlarında toplanması ile elde edilir. Bu mevsimde çay bitkisi hemen hemen ilk tomurcuklarını verir. Tomurcukların açılması beklenmeden toplanması beyaz çay üretiminin kırılgan noktasıdır. Ek olarak, beyaz çay üretiminde kırılgan olan bu tomurcukların tek tek el ile toplanması gerekir. Herhangi başka bir yöntem tomurcukların zarar görmesine niçin olabileceği şeklinde bitkiye de zarar verebilir. Bu aşamada ziyan olan bitkinin tekrardan tomurcuklanmama ihtimali fazlaca yüksektir.

Beyaz çay elde etmek amacıyla toplanan tomurcuklar hiçbir işleme maruz kalmadan direkt güneş ışığı ile kurutulur. Kurutma işlemi güneş ışığı ve sıcaklığı ile gerçekleşir. Tamamen kuruyan tomurcuklar direkt çay yapımında kullanılmaya hazır hale gelir. Beyaz çay, toplanan tomurcukların güneşte kurutulması sonucu elde edilir. İnsan vücuduna yararları ve tamamen zararsız yapısı da bu sayede ortaya çıkar.

Tek başına bir nebat olmayan, çaydan elde edilmiş beyaz çay ne yazık ki çay bitkisinin yetiştiği her yerde elde edilemez. Rutubet oranının yüksek olduğu ve yağışın olduğu günlerde çay hasadı yapılamaz. Bu yüzden ilkbahar aylarının yağışlı ve nemli geçmiş olduğu bölgelerde beyaz çay elde etmek mümkün olmaz. Çay bitkisinin yetişmesi için bu iklim şartlarının oldukça mühim olduğu göz önünde bulundurulursa beyaz çay elde etmenin oldukça nadir bir işlem olduğu anlaşılır.

Türkiye’de çay tarımının yapıldığı Karadeniz bölgesi, beyaz çay üretimi için uygun iklim şartlarına haiz değildir. Bu yüzden Türkiye’de beyaz çay ile ilgili herhangi bir işlem yapılamaz.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!