Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Beyaz Biber Nasıl Bir Bitkidir?
bahce bitkiler superonline eu
bahce bitkiler superonline eu

Beyaz Biber Nasıl Bir Bitkidir?

Beyaz Biber Nasıl Bir Bitkidir?

Beyaz Biber Nasıl Bir Bitkidir?

Karabiber benzer biçimde baharat olarak kullanılan beyaz biber, tropikal iklimlere özgü bir ağaç olan piper nigrum ağacının meyvelerinden elde edilir. Şekli karabibere benzemekle beraber rengi beyazdır ve daha hafifçe bir tada haizdir.

Beyaz biber iyi mi bir bitkidir?

Piper nigrum, sürünücü ya da tırmanıcı gövdeli oldukça senelik bir bitkidir. Bitkinin baharat olarak değerlendirilen meyveleri salkımlar halinde bulunur. Beyaz biber ve karabiber türü aynı ağaçtan elde edilmekle beraber, biberler arasındaki farklılıklar meyvelerin işlenmesi esnasında ortaya çıkar. Karabiber üretiminde olgunlaşmamış, yeşil renkli biber taneler kullanılır. Bu taneler kurutulduktan sonrasında baharat olarak değerlendirilir. Aroma ve lezzet bakımından daha keskin ve daha yoğun kokuludur. Beyaz biber ise olgunlaşmış biber tanelerinden üretilir. Olgun meyveler 2 hafta süreyle su içinde bekletilir ve hemen sonra yumuşayan kabukları soyulur. Soyulmuş olan biberler, kurutulduktan sonrasında beyaz biber olarak değerlendirilir. Karabibere kıyasla tadı daha hafifçe ve topraksı öğeler ihtiva eder.

Yetiştirme alanları: Piper nigrum ağacının anavatanı Hindistan’dır. Hindistan başta olmak suretiyle, Asya’nın cenup kesimlerinde ve ABD’nın tropikal iklim bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir. İklim gereksinimleri karşılanmadığı için Türkiye’de yetiştirilebilen bir ağaç türü değildir.

Yararları: Uçucu yağlar bakımından varlıklı olan beyaz biberin etken maddesi piperindir. Kuvvetli bir uyarıcı olan piperin, mide salgılarının üretilmesini uyarır ve sindirimi destek sunar. Ateş düşürücü ve idrar söktürücüdür. K vitamini, demir, potasyum, kalsiyum, çinko, magnezyum ve manganez ihtiva eder. Antioksidan özelliğe haizdir. Kalp ve damar hastalıklarını önlemeye destek sunar. Anti-spazmodiktir ve gaz sancılarına karşı etkilidir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek gaz söktürücü olarak çalışır. Terletici ve idrar söktürücü olduğundan, vücutta biriken toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Anti-bakteriyel ve antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Vücut direncini artırtır. İçerdiği kapsaisin adlı madde ile vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştırır. Kilo kontrolüne destek sunar.

Mutfak kullanımı: Beyaz biberin mutfak kullanımı bir çok kez güzel duyu nedenlere dayanır. Beşamel, mayonez vb. beyaz renkli soslarda yoğun olarak tercih edilir. Karabiberin tercih edilmiş olduğu tüm yemeklerde kullanılabilir. Yoğun bir aromaya haiz karabiberle kıyaslandığında, tadı daha hafifçe ve topraksıdır.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!