Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Babalık İzni Nasıl Kullanılır?
insan kaynaklari superonline eu
insan kaynaklari superonline eu

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

Eşi doğum meydana getiren çalışanların kullanabilecekleri bir izin olan babalık izni, bir iş akdi ile çalışanların haklarından birisi olup kapsamı İş Kanunu ile belirlenmiştir. Daha evvelinde yalnız devlet memurlarının kullanabildiği bu izin 2015 yılı itibari ile SGK’ya bağlı olarak çalışan işçiler tarafınca da kullanılmaya adım atmıştır.

Babalık İzni Nasıl Kullanılır?

  • Babalık izni temel olarak yeni evladı olan adam çalışanların kullanabileceği izin olarak tanımlanabilir. Bu izin çalışanlara doğum sonrasında evlatları ve eşleri ile ilgilenebilmeleri, onların bakımları ve gereksinimleri ile ilgili olarak gerekenleri yapabilmeleri için verilmiştir. Her ne kadar doğum sonrasında aile fertleri destek olsalar da, babanın evde çocuğunun ve eşinin yanında bulunması hem maddi hem de içsel açıdan oldukca önemlidir.
  • Babalık izni devlet memurları için 10 gündür. Bu izin işçiler içinse 5 gün olarak belirlenmiştir. Bu iznin kullanılması için çalışılan kuruma ya da işletmeye babalık izninin kullanılmasına dair bir dilekçe verilmesi yeterlidir. Bu dilekçede doğumun gerçekleştiği tarih ile izin başlangıç ve bitiş tarihleri de yazılmalı ve bu tarihler içinde babalık izninin kullanılmak istendiği belirtilmelidir. Bu şekilde çalışan işçi ya da işgören babalık iznini kullanabilir. Çalışan, bu izin süresince ücretli izinli sayılır ve izin kullandığı için maaşından herhangi bir kesinti yapılamaz.
  • Babalık izni çalışan adamın çocuğunun doğmasının yanında, bir evladı evlatlık olarak alması durumunda da verilir. Bu şekilde evlatlık alınan çocukla da ilgilenilmesi ve ihtiyaçlarının giderilmesi için kanun babaya bu şekilde bir hak tanımıştır. Çocuğun evlatlık olarak alınmasında kullanılan babalık izninin kapsamı ve süresi düzgüsel babalık izni ile aynıdır.
  • Eğer bebek bekleyen çiftin bebeği ölü doğar ya da doğumdan kısa süre sonrasında ölürse de babalık izni kullanılabilir. Bu durumda babalık izni doğumdan meydana gelen izin hakkından dolayı kullanılabilir.
  • Taşeron firmalarda çalışan işçiler de düzgüsel işçilerle aynı haklara haiz olduklarından onlar da bu durumda babalık iznini kullanabilirler. Sadece taşeron firmalar çoğu zaman bu tip durumlarda çalışanlara güçlük çıkartabilir. Bu şekilde bir durumda çalışana babalık izninin kullandırılmaması ya da daha kısa süreli izin kullanmaya zorlanması, çalışanın yasal hakkının gasp edilmesi anlamına gelir ve bu duruma sebep olan yönetici yada yönetici kabahat işlemiş olur.
  • Babalık izninin kullanılması tamamen çalışanın inisiyatifindedir. Bu iznin kullanılıp kullanılmayacağına ve kullanılacaksa kaç gün kullanılacağına yalnız izin hakkını elinde bulunduran çalışan karar verebilir. Babalık izni ek olarak doğumun gerçekleştiği günden ya da doğumdan birkaç gün sonrasından itibaren de kullanılabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE