Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Babalık İzni Nasıl Alınır?
insan kaynaklari superonline eu
insan kaynaklari superonline eu

Babalık İzni Nasıl Alınır?

Babalık İzni Nasıl Alınır?

Babalık İzni Nasıl Alınır?

Çiftlerin coşku ile bekledikleri bebekleri doğduğunda mutlulukla beraber bir telaşe adım atar. Bebeklerin doğumundan sonrasında yaşanmış olan ilk günler ise anne ve babalar için bu duruma uyum sağlanabilmesi açısından birazcık zor olabilir. Bu süreçte hem bebeğin hem de annenin desteğe ihtiyacı vardır. Her ne kadar çoğu zaman aile büyükleri ve akrabalar ellerinden geldiği kadar destek olmaya çalışsalar da, babanın da ailesi ile beraber olması maddi ve tinsel açıdan oldukça önemlidir. Bu yüzden çalışan adamların çocuk sahibi olduklarında ailelerinin yanında olabilmelerinin sağlanması ve bu durumda mağduriyet yaşanmaması için iş kanununda lüzumlu düzenlemeler yapılarak yasal önlemler alınmıştır.

Babalık İzni Nedir?

Babalık izni eşi doğum icra eden adam işçi ve memurlar tarafınca kullanılabilen bir izin çeşididir. Babalık izni süresince çalışan şahıs ücretli izinli sayılır ve maaşında herhangi bir kesinti yapılmaz.

Babalık izni SSK’ya bağlı olarak çalışanlarda 5 gündür. Bu izinin Pazartesi günü kullanılmaya başlanması sonucunda toplam izin süresi 7 güne çıkartılmış olur. Sadece bu durum Cumartesi ve Pazar günlerinin çalışanın sözleşmesinde iş günü olarak kabul edilmemiş olması durumunda geçerlidir.

Devlet memurları içinse babalık izni süresi 10 gündür. Bu şekilde baba olan devlet memurları 10 gün süresince izinli sayılırlar. Bu izinin hafta sonu ile birleşmesi ile de devlet memurları için babalık izni süresi daha da uzayabilir.

Taşeron firmalarda çalışan işçiler de öteki işçiler şeklinde babalık izninden faydalanabilirler. Babalık izni taşeron işçiler için de 5 gündür.

Babalık izni eşin doğum yapmasının yanında çocuk evlat edinen kişiler tarafınca da kullanılabilir. Evlat edinme sebebiyle alınan babalık izninin koşulları ise doğum sebebiyle alınan babalık iznini koşulları ile aynıdır.

Babalık İzni Nasıl Alınır?

Babalık izninin kullanılması için çalışanın, çalmış olduğu kurum ya da kuruluşa bir dilekçe vermesi yeterlidir. Bu dilekçede doğumun gerçekleştiği/gerçekleşeceği tarih ve izinin kullanılmak istendiği tarih aralığı yazılarak, bu tarihler içinde babalık izninin kullanılmak istendiğinin belirtilmesi yeterlidir. Kullanılmak istenen izin süresi ise çalışanın tercihine bağlıdır. Bu bağlamda işçiler ve devlet memurları kendilerine tanınan izin sürelerinin tamamını kullanmak zorunda değildir. Babalık izni için kullanılacak süre çalışanın isteğine gore ve kullanılabilecek toplam izin süresinden daha azca olacak şekilde de belirlenebilir. Babalık izni ek olarak bebeğin doğduğu gün başlatılmak zorunda da değildir. Bu izin bebeğin doğumunu takip eden günlerde makul bir sürede de kullanılabilir. Bunun yanında çalışanlar isterse babalık izninden faydalanmayabilirler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE