Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Asgari Geçim İndirimi Nedir?
insan kaynaklari superonline eu
insan kaynaklari superonline eu

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Vergi iadesi olarak malum ve 1985 yılından itibaren çalışanların fiş ve satmaca biriktirerek aldıkları ücretler 2008 yılından itibaren yerini asgari geçim indirimine bırakmıştır. 1.1.2008 tarihinden itibaren geçerli olan asgari geçim indirimi ile çalışanların aldıkları ücretlerin, asgari geçimlerini sağlayabilmeleri için lüzumlu olan kısımları gelir vergisinden muaf tutulmuştur. Asgari geçim indirimi ile maaşından gelir vergisi kesintisi yapılmış olan çalışan, aile durumuna bakılırsa meydana getirilen hesaplamaya bakılırsa ödeme alarak ödemiş olduğu gelir vergisini belli oranlarda geri almış olur.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Asgari geçim indiriminden maaşları çalışmış oldukları firmalar ya da kuruluşlar tarafınca ödenen ve SGK’ya bağlı olan işçiler ile devlet memurları yararlanabilir. Bu maaşlar çeşitli kesintilere doğal olarak tutulduktan sonrasında çalışanlara ödenir. Sadece elde ettikleri gelirlerden kesinti yapılmayan ve bu gelirlerini senelik bildirge ile bildirenler de asgari geçim indiriminde faydalanabilirler. Ek olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun 61 maddesinde yer edinen ücret kapsamındaki ücret gelirlerini (emeklilik aylığı, dul aylığı, yetim aylığı, maluliyet aylığı, milletvekili maaşı, il genel meclis üyesi maaşı, belediye meclisi üyesi maaşı, kurum yönetim meclisi başkan ve üyelerinin maaşları vb.) elde edenler de asgari geçim indiriminden faydalanabilirler.

Asgari Geçim İndirimi Iyi mi Hesaplanır?

Asgari geçim indirimin hesaplanması asgari tutara bakılırsa yapılır. Bunun için asgari geçim indirimi hesaplaması yapılacak takvim yılı başlangıcında geçerli olan ve endüstri kesiminde çalışan 16 yaş üstündeki işçiler için uygulanan senelik brüt meblağ esas alınır. Bu meblağ, çalışanın kendisi için %50, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10, ilk iki çocukta her çocuk için %7,5 ve ikiden fazla çocukta her çocuk için de %5 oranlarının toplamı ile çarpılarak senelik asgari geçim indiriminin senelik toplamı bulunur. Bu toplam da 12’ye bölünerek her ay çalışana ödenecek olan asgari geçim indirimi tutarı hesaplanmış olur. Sadece asgari geçim indirimi çalışandan eğitim edilmiş olan gelir vergisinden daha çok olmaz.

Asgari Geçim İndirimine Iyi mi Başvurulur?

Çalışanlar işe başladıklarında asgari geçim indiriminden faydalanabilmek için aile bildirimi formu doldururlar. Bunun yanında geçim indiriminde hesaba katılan evlenme, boşanma, doğum, ölüm benzer biçimde durumlarda herhangi bir değişim olduğunda da bu formun yine doldurulması gerekir. İşçiler ve memurlar tarafınca bu formun doldurulduktan sonrasında çalışmış oldukları kuruma, bildirge ile gelirlerini bildirenler tarafınca ise aile bildirimi formunun gelir beyannameleri ile beraber vergi dairesine teslim edilmesi gerekir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE