Ana Sayfa / BILGI / insan Kaynakları / Asgari Geçim İndirimi Kimleri Kapsar?
insan kaynaklari superonline eu
insan kaynaklari superonline eu

Asgari Geçim İndirimi Kimleri Kapsar?

Asgari Geçim İndirimi Kimleri Kapsar?

Asgari Geçim İndirimi Kimleri Kapsar?

Elde edilmiş gelirlerden temel ihtiyaçların giderilmesi için lüzumlu olan bölümünün gelir vergisi haricinde tutulması amacıyla çalışanlara “asgari geçim indirimi” adı altında bir ödeme yapılır. Idame için lüzumlu olan minimum meblağ kişinin evli olup olmadığına, eşinin gelir sahibi olup olmamasına ve kişinin haiz olduğu çocuk sayısına gore değişim göstereceğinden asgari geçim indiriminin hesaplanmasında bu durumlar esas alınır.

Asgari geçim indiriminin bu durumlara gore hesaplanabilmesi içinse çalışanın işe başlarken ya da bahsi geçen durumlarda herhangi bir değişim olduğunda “Aile Durumu Bildirimi” formunu doldurarak çalmış olduğu kuruma teslim etmesi gerekir. Bu formda yer edinen bilgilere gore de kişinin alacağı asgari geçim indirim tutarı belirlenerek her ay maaşı ile beraber kendisine ödenir. Asgari geçim indiriminden faydalanabilmesi ise bazı şartlara bağlıdır.

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Asgari geçim indiriminden faydalanabilecek kişiler temel olarak 3 grupta incelenebilir. Bunlar aldıkları ücretler gerçek usul şeklinde vergilendirilen tam yükümlü gerçek kişiler, kesinti yapılmamış ücretlerini senelik gelir beyannameleri ile bildiren kişiler ve Gelir Vergisi Kanunu’nda ücret kapsamında değerlendirilmiş olan ücret gelirlerini elde eden kişilerdir.

  • Gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin maaşları, sigorta primleri ve gelir vergisi şeklinde bazı kesintiler yapıldıktan sonrasında ödenir. Buna, devlet memurları ve sigortalı çalışanlara meydana getirilen ödemeler örnek olarak verilebilir.
  • Üstünden gelir vergisi kesintisi peşin olarak yapılması mümkün olmadığı için ticari kazançlar, zirai kazançlar, özgür meslek kazançları, gayrimenkul ana para iratları ve menkul ana para iratları şeklinde gelirlere haiz olup da bu gelirlerini senelik bildirge ile vergi dairesine bildirenler de asgari geçim indiriminden faydalanabilirler.
  • Bu durumların haricinde asgari geçim indirimden faydalanılabilmesi için Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde tanımı yapılmış ücret gelirlerine haiz olanlar da asgari geçim indiriminden faydalanabilir. İlgili kanun maddesine gore dul ve yetim aylığı, emeklilik aylığı, milletvekili maaşı, maluliyet aylığı, il genel meclis üyesi maaşı, belediye meclisi üyesi maaşı, kurum yönetim meclisi başkanı maaşı ve kurum üyesi maaşı şeklinde gelirlere haiz olanların bu gelirleri ücret kapsamındadır. Ücret kapsamında değerlendirilen bu gelirlere haiz olanlar da asgari geçim indiriminden faydalanabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE