Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Armut Ağacı Nasıl Budanır?

Armut Ağacı Nasıl Budanır?

bahce bitkiler superonline eu

Armut Ağacı Nasıl Budanır?

Armut Ağacı Nasıl Budanır?

Elmanın yetiştirildiği neredeyse her bölgede armut da yetiştirilmektedir. Sadece oldukça sevilerek tüketilen bu tatlı yaz meyvesi elmaya bakılırsa daha azca duyarlı olduğundan Akdeniz’in sıcak iklim bölgelerinde de mühim bir ekonomik değerdir.  Dünyada armut yetiştiriciliği mevzusunda en iyi ülkeler Çin, İtalya ve ABD olup, Türkiye armut üretiminde altıncı sırada yer verilmiştir. Ilıman iklimden hoşlanan bu meyve soğuklara elma kadar dayanıklı olmadığı için şimal yarım kürede belli bir enlem derecesinde sınırı olan kalmıştır. Minimum averaj -25, -30 derecelere kadar dayanabilen armudun çeşitlerine bakılırsa de ekolojik istekleri değişmektedir. Peki, bu yaz meyvesi iyi mi yetiştirilmektedir?

Armut değişik özellikteki topraklara uyum sağlayabilen armudun yetiştiriciliğinde vegetatif üretim şekillerinden yararlanılmaktadır. Şu sebeple armutun tohumunda açılım meydana gelmektedir. Armut bahçesi kurulurken yaşı bir olan iyi dallanma göstermiş fidanlardan yararlanılmaktadır. Bu sayede iyi dallanmış olan fidanlar erkenden meyve verirler. Eğer fidanlar aşılı ise dikim işleminin sonbaharda ve ilkbaharda yapılması mümkün olup, iklimin ılıman olduğu bölgelerde ise güz dikim için daha uygun bir zamandır. Fidanlara uygulanan dikim aralıkları anaçların çeşidine ve ekolojik koşullara bakılırsa değişse de genel anlamda koşulların kurak olduğu durumlarda aralıklar geniş tutulur. Şu sebeple aslına bakarsan anaçlar güçlü seçilmiştir.

Armut bahçesinde uygulanan kültürel ve teknik işlemlerden en önemlisi budamadır. Bu şekilde armut ağaçları daha iyi verim alınabilmesi için terbiye edilir. Budamada dikkat edilecek hususlardan biri dikilecek olan fidanların iyi dallanmış olmasıdır.  Bu sayede daha iyi verim alınacaktır. Bir öteki husus ateş yanıklığının yoğun olduğu bölgelerde çatıyı oluşturan ana dal sayısıdır. Normalde ana dal sayısı 3-4 tür. Bu sayı altıya kadar çıkarılmalıdır şu sebeple ilerde ağacın enfeksiyon kapması halinde fazla olarak bırakılmış dallar yardımıyla yitik olsa bile verim azalmayacaktır.

Armutlar dikine büyümeye eğilimli oldukları için oldukça fazla dallanma göstermeyeceklerdir. Bundan dolayı eğer yan dalların oluşması isteniyorsa tepe vurma işlemi minimum düzeyde tutulmalıdır. Genç dalların oldukça meyveli olması istenmez şu sebeple bu ağır yük ileride bu genç dalı yoracağından yük taşıma kapasitesini azaltır. Bunlarla birlikte sulama, gübreleme ve seyreltme işlemleri uygun bir halde gerçekleştirilir. Son olarak ağaçların zararlılardan ve hastalıklardan korunması için lüzumlu tedbir alınır. Bu şartlarda verimli bir armut bahçesi elde edilmiş olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!