Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Armut Ağacı Nasıl Aşılanır?

Armut Ağacı Nasıl Aşılanır?

bahce bitkiler superonline eu

Armut Ağacı Nasıl Aşılanır?

Armut Ağacı Nasıl Aşılanır?

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, yaz meyveleri de yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başladı. Sevileren tüketilen bu meyvelerden birisi de armuttur. Mütevazı tüketilmesinden, kurusuna, reçelinden suyuna kadar oldukca çeşitli şekillerde tüketilmesi mümkün olan bu meyvenin geçmişi oldukca eskilere dayanmaktadır. Armut yetiştiriciliğinin yapıldığı en eski bölgeler Anadolu, İtalya, Fransa ve Belçika benzer biçimde ülkeler olsa da, bu ülkelerden sonrasında armuttan haberdar olan ABD gelişmiş teknolojik emekler yardımıyla günümüzde armut üretiminin öncüleri içinde yer almıştır. Vitamin ve mineral yönünden oldukça varlıklı olan armut ihtiva ettiği su miktarı ile de daha hafifçe beslenmek isteyenlerin favori meyvelerindendir. Peki bu meyve iyi mi yetiştirilmektedir?

Oldukça geniş bir yetişme alanı bulmasına karşın aşırı soğuklara dayanıklı olmadığı için şimal yarım kürede belli bir enlemden sonrasında yetiştirilemeyen armut bilhassa Akdeniz iklimini oldukca sevmektedir. Türkiye’de de tüm bölgelerde armut yetiştirmek mümkündür. Ağır topraklara uyum sağlayabildiği için anacına nazaran kumludan killiye kadar birçok toptrakta yetişebilir. Armudun üretilmesi çelik ve aşı şekilleri ile mümkündür. Kültür armutlarının çeliklerinde köklenme zor olduğundan tohumla üretim yapılmamaktadır. Bu yüzden kültür armutlarında aşı ile (genel anlamda T göz aşısı) üretim yapılır. Anaç olarak da genel anlamda ayva tercih edilmesinin sebebi, ayva anacının bodur olmasıdır ve bu tür aşıda armudun meyvesinin daha gelişkin olmasıdır.

Armut yetiştiriciliğinde bir öteki aşılama yöntemi ise ahlat anacı kullanılarak yapılandır. Ahlat anacı daha oldukca kurak iklim özelliklerine haiz bölgelerde tercih edilmektedir. Bu tip aşılama ile üretilen armut bitkisinin meyveleri orta kalitede oluşmaktadır. Armut çöğürü de armut aşılama için öteki bir anaçtır. Eğer standar bir armut bahçesi isteniyorsa en fazla kullanılan anaçlardan biri  armut çöğürüdür. Bundan dolayı bu tip aşılamada ise ağacın daha büyük ve uzun ömürlü olduğu bilinir.

Bodur armut yetiştiriciliğinde, armutlar ayva anacı üstüne aşılamakta ve bu sayede daha azca derinliğe haiz olan topraklara dikilebilmektedirler. Sadece dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan husus ayva anacının armut çöğürü kadar kış soğuklarına dayanıklı olmamasıdır. Ayva anacı kireçli toprakları sevmediği benzer biçimde oldukca fazla sulama ihtiyacı göstermekte ve bazı armut çeşitlerinin ayva anacı ile uyuşmadığı durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bunun için aşılama yapılacaksa ayva ile uyuşan armut çeşitleri seçilmelidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!