Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Arıdan Nasıl Kaçılır?

Arıdan Nasıl Kaçılır?

bahce bitkiler superonline eu

Arıdan Nasıl Kaçılır?

Arıdan Nasıl Kaçılır?

Doğada oldukca çeşitli ve sayıları da bir o denli fazla olan arılar bir çok vakit rahatsız edici olabilir. Bu arılardan korunma şekilleri ise can acısı yaşamamak için bilinmeli ve bazı noktalara dikkat edilmelidir.

Arılar doğada koloni halinde yaşarlar. Kolonileşmek, bir tane kraliçe arının çevresinde olur ve sarı renkte olan bal arıları bu şekilde kovanlarını büyütürler. Aslolan amaç kraliçe arıyı korumaktır. Kraliçeye karşı oldukca sadık olan bu arılar herhangi bir tehditle karşılaştıklarında, toplu halde hareket ederek kovanı, dolayısıyla kraliçe arıyı korumak isterler. Üstelik bir de insanlarla karşılaşan arılar bu durumu yaşıyorsa, insanların kaçma yada kovma girişimleri, onları sinirlendirebilmektedir. Bu durumlarda arıların hedeflerini kilometrelerce kovalayabildiği saptanmıştır. Peki, o halde arılardan iyi mi kaçılır?

Arılara bir cisimle vurmak onları uzaklaştırmaz. Aksine sinirlendirir. Arıları kovmak için en oldukca kullanılan yöntem ise eski çağlardan beri kullanılan duman yöntemidir. Bu sayede kovandan bal alınacağı vakit arılar uzaklaştırılmaktadır. Günümüzde ise kahve ve şeker karışımını yakıp, çıkan dumanın arılara yaklaştırılması yaygındır. Sadece bu işlemin de temelinde duman yatar. Piknikte arı saldırısı olmuş ise en kolay yöntem nemli çalıları tutuşturarak bolca oranda duman yaratmak olmalıdır. Sadece duman yakma işlemi evlerde o denli da revaçta değildir. Bu şeklinde kapalı ortamlarda ise arılardan kurtulmak için salatalık kabuğu kullanılır. Arıların bilhassa geldiği bölgeler var ise o bölgelere salatalık kabuğu bırakılması kişiyi arılardan uzak tutmakta yarar sağlar.

Fotoğraf: autan

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!