Apple, iPhone X’ten sonra 52 milyar $ kaybetti
, updated:

Apple, iPhone X’ten sonra 52 milyar $ kaybetti

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, geçtiğimiz haftalarda yeni ürünleri iPhone 8 ve iPhone X’i tanıttı. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus da geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Apple’ın, daha ilkin çıkardığı ürünlerde mağazaların önünde kuyruklar oluşurken bu kez yeni modeller ölü dünyaya geldi. iPhone 8 kullanıcılarda sıraya girecek kadar büyük bir coşku yaratmayı başaramadı. Londra’daki satışlarının başlamasından sonra ilk saatlerde yalnız yedi şahıs iPhone 8 aldı. Sydney’de ise yalnız 30 telefon satıldı. Uzmanlar bu kadar düşük bir talep beklenmediğini belirtirken firmanın piyasa kıymeti de bu rakamlardan etkilendi.

Apple piyasa kıymeti 12 Eylül 2017’deki lansmandan bu yana 52.2 milyar dolar eridi. Firmanın o günden bu yana piyasa kıymeti yüzde 6.2 düştü. Lansmandan ilkin 837 milyar 540 milyon dolar olan Apple’ın kıymeti dün itibarıyla 785 milyar 271 milyon dolara düştü. Uzmanlar ön taleplerin de geçtiğimiz yıllardaki modellere gore oldukça düşük oranda bulunduğunu belirtiyor. Yeniliklerin kafi olmadığı, yüksek fiyatı ve bununla birlikte iOS işletim sisteminin yeni sürümünün pil ömrünü süratli bitirdiği yönündeki eleştiriler de satışların fena gitmesinde etkili oldu. Sadece kullananların iPhone X modelini beklediğini iddia edenler var. Apple, iPhone X’i 3 Kasım’da piyasaya sunmayı planlıyor.

iPhone 8’lerin raflarda kalması üstüne Apple değişik bir strateji tecrübe etme sonucu aldı. Şirket ilk etapta iPhone X stoklarını düşük tutacak. Öncesinden satışa sunulması planlanan miktarın yalnız yüzde 40’ının son kullanıcıya ulaştırılması umut ediliyor. Buradaki temel amaç ise iPhone X’i beklemekten sıkılan teknoloji severleri iPhone 8’e yönlendirmek. iPhone 8, 699-799 dolardan, başlamış olan fiyatlarla satışa sunuldu. Türkiye fiyatı ise 3 bin 757 TL’den başlamış olacak. iPhone 8 Plus ise 4 bin 295 TL’den satışa sunulacak. iPhone 8’in ekim ortasında Türkiye’de satılacağı tahmin ediliyor.

Satışlardaki zayıflık yalnız Apple’ı etkilemedi. Firmanın tedarikçileri de ciddi anlamda kıymet kaybı ile karşı karşıya. Bilhassa Asya tarafında tedarikçilerin hisseleri sarsıldı. Tayvanlı Foxconn markasının çatı şirketi Hon Hai Precision, hisseleri dün yüzde 3.3 kıymet kaybetti. Yeni telefonların satışa çıkmış olduğu cuma günü de yüzde 2.5 kıymet kaybı yaşanmıştı. Hong Kong merkezli ve kameraları üretin Cowell Holdings ise yüzde 9.1 kıymet kaybı yaşadı. Sunny Optical Technology’nin hisseleri ise yüzde 5.7 oranında eridi.

Sulh Ergin/Sabah

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

↑ Up