Ana Sayfa / BILGI / Bakım & Tamirat / Antika Eşyaların Bakımı

Antika Eşyaların Bakımı

Antika Eşyaların Bakımı

Antika Eşyaların Bakımı

 

 

 

 

Ailenizden yadigâr kalan ya da meraklısı olduğunuz için satın aldığınız antikalarınıza pek doğal gözünüz şeklinde bakıyorsunuzdur. Peki o kıymetli eşyaları doğru bir halde temizliyor ve koruyor musunuz? Antikalarınızın temizliği için bu minik fakat mühim ipuçlarına göz atmanız size birçok kolaylık sağlayabilir.

Gümüş antikalar, her insanın oldukça kıymet verdiği eşyalardandır. Ev dekorasyonunda sıkça kullanılan gümüş antikaların daima parlak görünmeye ihtiyacı vardır. Gümüş antikalarınızı, aşırı ısı yayabilecek kalorifer ve soba şeklinde ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız.  Zira ısı, antikalarınızın çatlamasına sebep olabilir.Eğer gümüşlerinizi dekorasyon yada günlük yaşam için kullanmıyorsanız onları en iyi şekilde muhafaza etmelisiniz.  Uygun koşullarda saklamayan gümüş antikaların, tozlanması sonucunda parlaklığını kaybettiğini görebilirsiniz. Gümüş takımlarınızı, içi kumaş kaplı yassı kutularda saklamanız gerekir. Sini şeklinde daha büyük parçaları ise kalınca torbalarda saklamalısınız.  Buzluk torbaları yada ağzı yapışkanlı torbalar antikalarınız için uygun olacaktır. Unutmamanız ihtiyaç duyulan bir başka nokta ise gümüşlerinizi jelatinle kaplamanız gerektiğidir. Zira, havadaki hidrojen sülfür ve kükürt  gümüşleri karartabilmektedir. Ek olarak gümüşlerinizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız onları elde yıkamaya itina göstermelisiniz.

Ahşap antikalar, klasik seçimi seven insanoğlu için olmazsa olmaz dekoratif ürünlerdendir. Ahşap antikada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim mevzu temizlik esnasında deterjan şeklinde kimyasal maddelerden uzak durmanız gerektiğidir. Ahşapların ömrü uzundur. Fakat; rutubet ve güneş ahşabın başlıca düşmanlarındandır. Güneş, ahşaplarda şişmeye ve renk solmasına sebep olmaktadır. Ek olarak, gümüş antikalarda olduğu şeklinde ahşap antikalarda da çatlaklar meydana gelebilmektedir. Bunu önlemek için ahşaplarınızı ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız. Ahşap antikaların öteki bir problemininin ise maalesef ki “ahşap kurtları” bulunduğunu söyleyebiliriz. Ahşabınız eğer kurtlu ise ahşapta delikler meydana gelmektedir. Ahşap kurtlarını önlemek için bakım ürünlerini ve antika mobilya cilasını kullanabilirsiniz. Kurtları engellemek amacıyla kullanacağınız ilacı organik kıllı fırça yardımıyla sürebilirsiniz. İlacı sürdükten sonrasında antikanızı naylon ile kaplayarak, kapalı bir ortamda 15 gün süre ile bekletmelisiniz. Ek olarak “Gomalak cila” adı verilen cila ile ahşap antikalarınızın yüzeyini alımlı hale getirebilirsiniz. Bu cila, parlaklığı uzun süre koruyabilmektedir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE