Ankara’nın Mamak İlçesi’nde yaşayan 50 yaşındaki Erkan Yıldız, egzozdan çıkan yanmamış gazlar üstüne 8 yıl ilkin bir emek verme başlattı.

‘Egzozdan niçin zehirli gaz çıkıyor?’ sorusu üstüne araştırma başlatan Yıldız, daha sonda enjektörde bir hata sonucu bunun gerçekleştiğini tespit etti.

Bu tespitin arkasından hatayı düzeltmek için çalışmasını yoğunlaştıran Erkan Yıldız, yapmış olduğu kontrol ve deneyler sonucu bir aygıt üretti.

Tüm motorlu araçlarda enjektöre takılarak egzozdan çıkan zehirli gazları yakan aleti birçok üniversiteye götürmüş olan Erkan Yıldız, burada bu aleti kontrol ettirdi.

Meydana getirilen testten başarıya ulaşmış ile çıkan cihazın seri üretimi için Halis Yıldız, devlet yetkililerinden destek bekliyor.

‘Yabancı ülkelerden ulaşmak isteyen oldu’

Egzozdan çıkan yanmamış gazların tabiat kirliliğine oldukca büyük etken bulunduğunu belirten Erkan Yıldız, şu detayları verdi:

“Zira bu tüm dünyayı ilgilendiren bir mevzu. Bunun üstüne bir emek verme başlattım. Ortalama 8 senelik bir ARGE emek harcaması.

Bununla ilgili yabancı ülkelerden ulaşmak isteyenler oldu, şemayı benden almak isteyenler oldu. Fakat ben, bu iş dünyaya mal olacaksa Türkiye’den yayılsın düşüncesi ile hiç kimseye vermedim. 

Bu aygıt enjektörlere takılıyor. Püskürtme sistemlerine takılıyor.

Şu demek oluyor ki yakıtı atomize ediyor. Daha çok parçalara bölerek hava ile daha iyi karışmasını ve yanma veriminin yükselmesini sağlıyor. Bu da içeriye giden tüm yakıtın tamamını yakıyor.

O yüzden dışarıya asla bir halde karbommonoksit yada karbondioksit gazları çıkmıyor.

Hepsi yanma odasında yok ediliyor. 

Sistemin emek verme şekli bu. Benzin yada dizel tüm motorlu araçlarda, buna gemileri de dahil edebilirsiniz, tankları da, trenleri de, kısaca motorlu taşıtların tamamına.

Hepsine uygulanabilir bir sistem.”

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE