Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / Algı Yönetimi
is para superonline eu
is para superonline eu

Algı Yönetimi

Algı Yönetimi

Algı Yönetimi

Algı, bireylerin içinde bulundukları durumu anlayabilme, hissetme ve organize ederek yorumlama işlemidir. Algılarımız yardımıyla vakaları kavrayabilir ve fikir sistemimizi geliştirebiliriz. Algılarımızı etkileyen birçok etmen vardır. İlgi alanlarımız, mesleğimiz, etkilendiğimiz kişiler algılarımızın yönünü değiştirebilir.

Algı yönetimi ise Amerikan ordusu tarafınca ortaya çıkarılan bir kavramdır. ABD Müdafa Bakanlığı idrak yönetimini: “ Gerçekler, yanıltma, yansıtma ve hedef kitlenin psikolojisini etkileyen organizasyonların tümüdür.” şeklinde tanımlamıştır. Algı yönetiminde amaca gidilen yolda meydana getirilen her şey naturel karşılanır. Devletler için idrak yönetiminin önemi ise yabancı ülkelerde liderler ve her türlü haber alma birimi dahil olmak suretiyle bu ülkelerde bulunan geniş kitlelerin kendi amaçları doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak, ilgili yayınlarla onları etkileyerek istedikleri psikolojiye bürünmelerini sağlamaktır.

Toplumsal ağlar üstünden edinilen her informasyon fertleri etkileme gücüne haizdir. Bilhassa hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle beraber insanların hayatlarının merkezinde yer almaya süregelen internetten informasyon edinmek hem kolaylaştı hem de herhangi bir bilginin geniş kitlelere ulaşmasına yol açtı. Bu yüzden toplumsal medya, idrak yönetiminin en etkin unsurlarından biri oldu.

Bilgilerin çarptırılmasına bağlı olarak geliştirilen idrak yönetiminin kalıcı olmayacağı söylenmektedir. Bu sebeple gerçekler bigün ortaya çıkar ve kendisini toplumsal medyadaki çarpıklıklara kaptırmayan, okuyup, soran sorgulayan bireyler ise mutlak doğruların ışığında, toplumsal medyadaki çarpıtmalardan etkilenmezler. Algılayanın ruh hali, motivasyon durumu, ilgileri, gereksinimleri ve ruhsal durumu idrak yönetimini etkileyen etmenlerdir. Ihtilaf, toplumsal statü ve izlenim durumu ise idrak yönetiminde hedefi etkileyen etmenlerdir. Anlaşılmazlık ve kaos ortamında bireyi etkileme gücü yüksektir. Toplumsal statüsüne nazaran bireylerin algıları yönlendirilebilir ve idrak yönetimini kullananlara nazaran, toplumsal medyayı takip etme oranıyla algıları etkileme potansiyeli de doğru orantılıdır. Bu yüzden de idrak yönetiminin tesiri altında kalmamak için toplumsal medyadan ve kitle yazışma araçlarından bilgili bir halde yararlanmak tavsiye edilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE