Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Acur Nerede Yetişir?

Acur Nerede Yetişir?

bahce bitkiler superonline eu

Acur Nerede Yetişir?

Acur Nerede Yetişir?

Salatalığın bir çeşidi olan acur nadiren tüylü yapıda olup kabakgiller familyasına aittir. Çoğu zaman sıcak bölgeler olan Batı ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetiştirilir. Açık renkli ve salatalıktan birazcık daha uzun ve biçimsiz bir yapısı vardır. Büyürken değişik şekillere bürünebilen acur iyi mi yetiştirilir? Hangi tür toprakları sever?

İklim: Çimlenme sıcaklığı en yüksek 25- 30 aşama en düşük 15 aşama olmalıdır. Oldukça yüksek sıcaklıklar gelişim sürecini etkisinde bırakır ve kaliteli acurlar yetişmez. Ekim yapılacak toprak; gıda maddeleri açısından varlıklı, organik, su tutan ve tınlı yapıda olmalıdır. Kök hastalıkları ağır topraklara dikim olduğunda gerçekleşir. Kumlu topraklarda ise sulama problemi vardır.

Toprak yapısı: Acur toprak tipine gore gelişirken farklılık gösterir. Arazi kıraç ise derine doğru büyür, elverişli topraklarda ise yüzlek kalır. Boyutu 1-2 metreye kadar uzayabilir. İlk başta otsudur, yuvarlak bir görünümü vardır. Daha sonradan selülozik bir yapı kazanır. Acur tohum ile üretilen bir bitkidir. Toprağa ekimi ve hazırlanması aşaması aynı kavun ve karpuzdaki gibidir. İlk ilkin tohumlar ıslatılır ve dikim sonrasında gerçekleştirilir. Bazı tohumlar beraber ekilir. Ocak ayında çerpinle kaymak kırılır. İçlerinden en iyi gelişen bir kaç nebat bırakılır. Belirli bir boya geldiklerinde boğazları doldurulur. Makine yardımı ile yabancı otlar temizlenir.

Gübreleme: Acur organik maddelerce varlıklı toprakları sevilmiş olduğu için yapay ya da çiftlik gübresi verilir. Toprak yapısına gore miktarı hafifçe artırılmalıdır yada azaltılmalıdır.

Hasat: Meyveler tam sertleşmeden, belirli büyüklüğe ve renge vardığında hasat işlemi yapılır. Eğer hasat işlemi geç yapılırsa meyvenin rengi değişmiş olur, sertleşir ve tüyü azalır. Çoğu zaman sabah erken vakitlerde yada akşam gün batımında hasat işlemi yapılmalıdır. Depolamadan tüketilmelidir. Bir haftaya kadar buzdolaplarında saklanabilir.

 

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!