Ana Sayfa / BILGI / Bahçe & Bitkiler / Acur Nasıl Bir Bitkidir?

Acur Nasıl Bir Bitkidir?

bahce bitkiler superonline eu

Acur Nasıl Bir Bitkidir?

Acur Nasıl Bir Bitkidir?

Kabakgiller ailesinden gelen acur, sofralık ve turşuluk olarak yazları yetişen, meyve görünümü salatalığa benzeyen bitkidir. Bazı yörelerde ”yılan kavunu” olarak da bilinir.

Acur iyi mi bir bitkidir?

Acur bitkisinin boyu averaj 1- 2 metre içinde değişmiş olur. Gövdesi, tüylü ve oluklu yaprakları ile görünümü kavunu çağrıştırır. Meyveleri ise değişik biçim ve renklerde; çoğu zaman silindir görünümüne yakın, eğri ve orak şeklindedir. Meyvelerin renkleri yaz kabaklarındaki şeklinde, gri beyazdan koyu yeşile kadar değişik tonlarda olabilir.

Acur iyi mi yetiştirilir?

Sıcak iklimlerde yetişen bir sebze olan acur, kavunun yetiştirilebildiği tüm iklim koşullarında üretilebilir. Gelişme sıcaklığı 20- 30 aşama arasındadır. Organik maddelerce varlıklı tınlı topraklarda iyi gelişim gösterir. Acur üretimi toprağa direkt tohum ekme yöntemiyle yapılır. Fide ile üretimi ise tercih edilmez. Toprak hazırlığı için karpuz, ekim için de kavun yetiştirme şekilleri esas alınır. Acur üretimi için çoğu zaman kıraç araziler tercih edilir. Sadece, sulama için elverişli olmayan bu arazilerde, hem meyve kalitesi ve hem de verim düşüktür. Sulama olanaklarının artırılması bikinin daha süratli büyümesine ve verim artışına niçin olur.

Acur meyveleri sertleşmeden ilkin hasat edilir. Hasat zamanı gelen meyvelerin üstünde tüy bulunurken, hasat zamanı geçtikçe bu tüyler kaybolmaya adım atar. Hem meyve hem de içindeki çekirdekler sertleşir ve çekirdek evleri isminde olan meyvenin iç bölümünde boşluklar oluşur. Acur hasadı için en uygun vakit sabah erken yada akşam üstü, günbatımı saatleridir. Meyve dalından kesilerek toplanan acurlar, çoğunlukla depolanmadan kısa sürede tüketime sunulur. Bekletilen acurlarda pörsüme ve bozulmalar görülür. Acurun buzdolabında gizleme  ömrü ise ortalama 1 haftadır.

Acur iyi mi tüketilir?

Sebze olarak kullanılan taze acurun tadı, olgunlaşmamış kavuna benzer. Yoğun olarak, turşuluk sebze olarak değerlendirilir. Bunun yanında taze sebze olarak da tüketimi yaygındır. Salata, dolma, mutaniye şeklinde fazlaca sayıda bölgesel tarifi bulunur.

Acurun yararları nedir?

  • İçerdiği mineraller ile vücudun sıvı dengesini korumaya destek sağlar. Harareti giderir.
  • Boşaltım fonksiyonlarını destek sunar. İdrar ve ödem söktürücüdür.
  • Tertipli tüketimi vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Vücuda rahatlık verir, zinde hissetmeye destek sağlar.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir