Ana Sayfa / Güvenlik / AB’nin Veri Koruma Yasası yürürlüğe girdi
guvenlik superonline eu
guvenlik superonline eu

AB’nin Veri Koruma Yasası yürürlüğe girdi

AB vatanlarında ortak Veri Koruma Yasası yürürlüğe girdi. AB’de artık firmalar ya da kuruluşlar müşterileri ya da kullanıcıları ile alakalı detayları istediği şeklinde toplayamayacak.

İnternette alışveriş meydana getiren, kısa bildiri sistemlerini kullanan ya da toplumsal medyada paylaşımlarda bulunan Avrupa Birliği vatandaşlarının hakları artık yeni bir yasayla daha iyi korunacak. AB vatanlarında yürürlüğe giren Veri Koruma Yasası, şirket ve kuruluşların kişilerin onayı olmadan ve belirlenen yasal çerçeve haricinde kullanıcılar hakkında veri toplamasını yasaklıyor.

Yeni yasaya nazaran web üstünden hizmet veren şirket ve kuruluşlar yalnız tüketicinin onayıyla kişisel veri toplayabilecek. Verilerin kullanımına onay için sitelerde evvel içine çarpı işareti konmuş kutucuklar da artık hukuken geçersiz sayılacak. Firmalar ve kuruluşlar ek olarak yalnız sundukları hizmetle ilgisi bulunan verileri toplayabilecek.

Yeni yasayı değerlendiren Almanya’nın Şimal Ren Vestfalya eyaletindeki Tüketici Merkezi’nden kişisel veri uzmanı Christine Steffen, “Tüketiciler artık onayları alınmadan haklarında toplanan verilerin düzeltilmesi ya da silinmesini talep etme hakkına haiz” diyerek yasayla ilgili informasyon verdi. Steffen, yasa uyarınca verilerin hangi amaçla toplandığı ve başka şahıs ya da kuruluşlarla paylaşılıp paylaşılmayacağı mevzusunda da evvel tüketiciye informasyon verilmesi icap ettiğinin altını çizdi.

Yeni yasa rekabet şartlarını da kapsıyor

25 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giren yasa AB vatanlarında firmalar arası rekabet koşullarını da etkiliyor. Bugüne dek veri güvenliği mevzusunda her AB üyesi ülkenin kendi yasası mevcuttu. Ulusal düzenlemeler olması da Google, Feysbuk ve Twitter şeklinde şirketlerin tüketici haklarının öteki ülkelere nazaran daha azca korunduğu, mesela İrlanda şeklinde, AB ülkelerine yönelmesini bununla beraber getiriyordu. Sadece şimdi üye ülkeler ulusal yasalarını yeni ortak AB düzenlemesinin 99 maddesine nazaran değişiklik yapmak zorunda.

Veriler hakkında informasyon talebi

Yeni yasanın yalnız AB merkezli değil küresel şirketleri de bağladığını ifade eden veri uzmanı Christine Steffen, “Tüketiciler artık haklarında toplanan verilerin yurtdışındaki başka şirketlerle paylaşılıp paylaşılmadığı mevzusunda da informasyon talep edebilir” şeklinde konuştu. Yasal düzenlemeye nazaran kişisel verilerle ilgili informasyon isteyen tüketiciye bir ila üç ay içinde de cevap verilmesi gerekiyor.

Şirketlerin bu talebi yerine getirmemesi halinde tüketiciler ilgili şirketleri ulusal ya da Avrupa çapındaki kurumlara şikeyet edebilecek. Yasaya uymayan firmalar de senelik cirolarının yüzde 4’üne karşılık eden ya da 20 milyon euroya kadar varan para cezalarına çarptırılabilecek.

Kişisel bilgileriniz ne kadar güvende?

Dijital dünyadaki teknolojik gelişimleri mevzu alan Süper Güç Data adlı kitabın yazarı Lars Jäger ise yasanın her ne kadar mühim bir adım bulunduğunu düşünse de verilerin tamamen güvende olmadığı kanısında. Jäger, “Şirketlere bazı sorumluklar yüklemesi açısından kesinlikle doğru bir adım atıldı. Sadece teknolojik gelişmeler o denli süratli gelişiyor ki yasaların bu hıza yetişmesi mümkün değil” değerlendirmesini yapmış oldu.

Kişisel verilerin, otoriter devletler ve teknolojik gelişimlerle birleştiğinde iyi mi inanılmaz bir güç haline geldiğine işaret eden ve bu aşamada Çin’i örnek gösteren Jäger, “Çin’de kredi sistemine benzer bir sistem var. Vatandaşların internetteki davranışları ve tüketim alışkanlıkları bir sistem ile tespit ediliyor. Her yurttaş devletten bu sistem içinde puan alıyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine nazaran, toplanan puanın iyi ya da fena olması halinde kişinin hak ve özgürlükleri etkilenebiliyor. Mesela yurttaş gezi özgürlüğünde kısıtlamalarla ya da bürokratik engellerle karşılaşıyor. Çin, bizlere verilerimiz üstündeki kontrolü kaybetmemiz halinde karşımıza iyi mi korkulu senaryolar karşılaşabileceğimizi gösteren en iyi örnek” dedi.

Sadece totaliter bir ülkede yaşamasanız da hususi hayatınız hakkında paylaştığınız veriler mevzusunda dikkatli olmakta yarar var. Jäger, “Varsayalım ki sanal bir arkadaşlık sitesindesiniz. Bu site sizin cinsel eğilimlerinize kadar her türlü bilgiyi kaydedip şeffaflaştırabilir. Kısaca paylaştığınız bilgiler hakkında ne kadar önlemli olursanız, o denli iyi” şeklinde sözlerini tamamladı.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!