Ana Sayfa / BILGI / iş & Para / 2B Yasası Nedir?
is para superonline eu
is para superonline eu

2B Yasası Nedir?

2B Yasası Nedir?

2B Yasası Nedir?

Adaletin gereğini yerine getirebilmesi için birçok alanda uygulanmak suretiyle yasalar oluşturulmuştur ve her bir yasanın alanı, neyle ilgili olduğu titizlikle belirlenmiştir. Ne olursa olsun günlük hayatımızın bir yerinde bu yasalarla ilgili bir habere ya da bir konuşmaya denk gelmişizdir. Kimisi poşet yasadan bahsederken kimisi de işiyle ilgili olan, kendini ilgilendiren yasalardan bahseder. İşte bahsi geçen yasalardan birisi de 2B yasasıdır. Bu terimi bilhassa ormanlarda çıkan yangınlar sonrasında haberlerde yada konuşma içinde duymamız mümkün.

Peki, 2B yasası ne anlama gelir, hangi alanlarda kullanılan bir kavramdır?

2B kullanımı Orman Kanun’unda kullanılan bir kısaltmadır. Orman kanununun 6831 sayılı kanununda yer edinen 2. Maddesinin B bendinde yazan yasa için kullanılır. Bu yasa da orman özelliği yitirmiş devlet arazilerinin durumundan söz edilmektedir. Bu orman hususi durumunu yitirmiş arazilerin Türkiye Cumhuriyet’i sınırları içinde ve orman hususi durumunu şu yada bu şekilde yitirmiş olması önemlidir.

Meydana getirilen incelemeler sonucunda görevli kadastro tarafınca arazinin 2B’ye uygun olup olmadığı belirlenir. Bu arazilerin 2B arazisi olabilmesi için ıslah edilemiyor olması doğrusu yeniden orman olarak kullanılamaz bir durumda olması şarttır. Orman arazileri çoğu zaman bu duruma çıkan yangınlar sonucunda gelmektedir. Mesela; çıkan bir yangın sonucunda ormanın yok alması tekrar eski haline gelemeyeceği anlamına gelir. İşte o süre arazi üstünde 2B yasası uygulanır.

Özetlemek gerekirse 2B yasası, ormanda yaşayan köylülerin kalkınmalarını desteklemek ve devlet hazinesi için orman hususi durumunu yitirmiş arazilerin değerlendirilmesi ve devlet hazinesine ilişik olan ve üstünde ziraat meydana getirilen arazilerin satışa sunulması hakkında kanundur.

Vatanımızda bu araziler dört yüz yetmiş üç bin hektarlık bir alan kaplamaktadır. Lüzumlu görevlilerce meydana getirilen incelemeler sonucunda orman hususi durumunu yitirmiş olduğuna inanılan bu araziler üstüne su, elektrik, doğalgaz benzer biçimde alt yapı emekleri yapılarak orman köylüsü dışındaki insanlara da açılmaktadır. Vatanımızda bu durumda 400 bin civarında yapı bulunmaktadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE