Ana Sayfa / 2018 / Ocak

Aylık arşiv: Ocak 2018

Navigasyon Cihazı Nasıl Kullanılır?

yazilim superonline eu

Araçlarda gidilecek adresin bulunmasını sağlayan navigasyon cihazları özel bir donanıma ve yazılıma sahip elektrikli cihazlardır. Bu cihazların GPS hizmeti veren uydulardan en az 3 tanesine bağlanması sonucunda, cihazın içinde bulunduğu aracın yeri çok büyük bir doğruluk oranı ile tespit edilir. Bu şekilde aracın konumu, cihaz veri tabanında bulunan haritaya göre değerlendirilerek aracın nerede olduğu, nereye doğru ve hangi süratte yol aldığı değerlendirilerek araç sürücüsüne gerekli yönlendirmeler ve uyarılar yapılır ve sürücünün varmak istediği noktaya kolayca ulaşması sağlanır.

Devamını Oku »

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na Göre Uber Yasal Değil

internet superonline eu

ABD merkezli internasyonal ulaşım şirketi olan Uber’in yüzü Türkiye pazarında bir türlü gülmüyor. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, 2017 senesinde Uber sisteminde çalışan sürücülere ve yolculara ceza kesildiğini beyan etti.   İTEO başkanı Yahya Uğur’un yapmış olduğu yazılı açıklamada, telefonla vasıta çağırma siitemi Uber’in tamamen yasa dışı bulunduğunu altını …

Devamını Oku »

Kısaca Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Görevleri Maddeler Halinde Kısa

guvenlik superonline eu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Temelleri 27 Mayıs 1934 tarih ve 2450 sayılı İktisat Vekaleti Teşkilatı ve Vazifeleri Hakkında Kanunla, bakanlık bünyesinde İş ve İşçiler Bürosu olarak atılmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görevleri şunlardır

-Çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak,

Devamını Oku »

Excel Hızlı Erişim Çubuğu Nasıl Özelleştirilir

bilgisayar superonline eu

Bildiğiniz gibi excel çalışma sayfasının sol üst köşesinde hızlı erişim araç çubuğu yer alıyor.Bu menüde standart olarak kaydet ve yazdır menüsü olsa bile siz istediğiniz menüyü buraya taşıyarak kısayoldan kolayca ulaşabilirsiniz.Örneğin dosyanızda çalışırken sıklıkla hesap makinasına ihtiyaç duyuyorsanız hesap makinasını excel hızlı erişim çubuğuna taşıma yaparak kolayca ulaşabilirsiniz.Üstelik bu alana taşıdığınız menülere kısayol tuş birleşimleri ile daha da hızlı ulaşabilirsiniz.Peki excel hızlı erişim çubuğu özelleştirme işlemi nasıl yapılır ?

Devamını Oku »

Amortisman Nasıl Hesaplanır?

yatirim superonline eu

Üretimi yapılan her bir maddenin aslında bir ömrü vardır diyebiliriz. Bu madde herhangi bir şey olabilir. İşletmeler açısından konuyu aydınlatmaya çalışırsak bu maddelere binaları, işletme tesislerini, makineleri, demirbaşları yani bir müddet sonra kullanılamayacak herhangi bir şeyi örnek olarak gösterebilirz.

Devamını Oku »

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

seyahat superonline eu

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan ve bu bölgenin en büyük şehri olan Diyarbakır, tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Diyarbakır'da modern ve tarihsel yapılar bir arada bulunmakta ve bölge kendine has kültürünü yaşatmaktadır. Diyarbakır'da mutlaka görülmesi gereken yerler şunlardır:

Devamını Oku »

Sarı Kantaron Nedir?

pratik bilgiler superonline eu

Sarı kantaron ya da kantaron, mayasıl otu, binbirdelik otu, kılıç otu, kan otu gibi isimleriyle bilinen sarı kantaron bitkisi çetinyangillerden olan bir bitkidir. Bir-iki yıllık otsu bir bitki olan sarı kantaron 30-80 cm yüksekliğe ulaşır. Tüysüzdür. Dünyanın birçok yerinde bulunan bu bitki Avrupa’ da hemen hemen her yerde kendiliğinden yetişir. Dahası Amerika’nın da iklimine uyum sağlamıştır.

Devamını Oku »

Çocuklara Tasarruf Önerileri

is para superonline eu

Atalarımızın deneyimlerinden yola çıkarak diğer kuşaklara aktarılan “atasözleri” birçok durum için tavsiye ve öneri niteliği taşır. Bunlardan biride “Ağaç yaşken eğilir”. Şimdi bu öğüde bir de tasarruf konusuyla eğilelim.

Devamını Oku »

Hizmetiçi Eğitim Nasıl Yapılır?

insan kaynaklari superonline eu

Çalışanlara mesleki becerilerini ve bilgilerini geliştirmeleri için çalışılan zaman içinde eğitim verilir. Belirli bir iş yerinde çalışmakta olan veya çalışmak üzere yeni işe alınan kişilerin, söz konusu iş ve iş yerinin gereğine uygun olarak eğitilmesi gereklidir. Bu eğitimlere genel olarak hizmetiçi eğitim denir.

Devamını Oku »

Ev Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir?

emlak superonline eu

Her yıl düzenli olarak ödenen vergi kalemlerinden birisi de halk arasında daha çok ev vergisi olarak bilinen emlak vergisidir. Bu vergi her yıl 2 taksitte ödenir ve 1. taksit genellikle Mart-Mayıs ayları arasında ve 2. taksit de Kasım ayı içerisinde ödenir. Ancak isteğe bağlı olarak bu vergi tek seferde de ödenebilmektedir. Vergiye tabi konutun bağlı olduğu belediyeye ödenen bu vergi doğrudan belediye veznesine ödenebileceği gibi, belediye hesabına PTT veya banka havalesi ile de ödenebilir. Bunun yanında e-belediye sistemini kullanan belediyelerde bu vergi internet üzerinden de yatırılabilir. Sahip olunan evin vergisinin ödenmesi için de öncelikle bu evin vergi borcunun bulunup bulunmadığının ve varsa vergi tutarının öğrenilmesi gerekir.

Devamını Oku »

Lehim Nasıl Yapılır?

bakim tamirat superonline eu

Lehimleme, erime sıcaklığı çok daha düşük olan alaşım bir metalle birleştirme işlemidir. Bir nevi kaynak işlemine benzetilebilir. Ancak çok daha ince ayrıntı isteyen işler için uygun bir birleştirme yöntemidir. Genellikle elektrikle ilgili kısımlarda kullanımı yaygındır. 

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE